Gut Hastalığı – Belirtileri | Tedavisi | 4 Evresi

Gut hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında yazdık

Gut hastalığı, zengin hastalığı olarak da bilinir. Diğer bilinen adı ise damla hastalığı olan gut hastalığında romatizmal hastalıklar olarak değerlendirilse de metabolik olarak da değerlendirilebilir. Erkeklerde kadınlara göre daha yaygın olarak rastlanılan bu hastalık, iş ve sosyal yaşam üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Gut hastalığı vücutta aşırı miktarda bulunan ürik asit kaynaklıdır. Ürik asidin vücuttan uzaklaştırılmasında meydana gelen problemler sebebiyle kanda fazla düzeyde ürik asit birikir. Buradan da eklemler ve yumuşak dokuda biriken ürik asit kristalleri gut hastalığına sebep olurlar. Eklemlerde biriken ürik asit, eklem bölgesinde birikerek bölgede sıvı artışına ve ağrıya neden olur. Sıklıkla karşımıza ayak başparmağı ve diz eklemlerinde ortaya çıkar. Ürik asidin böbrekte biriktiği durumda ise böbrek taşı ile karşılaşabiliriz.

Hastalık 4 Evre Şeklinde İzlenir

Akut Atak: Bu dönemde eklemde kısa süreli şişmeler ve ağrılar gözlemlenir. Hastalığın yaklaşık 5 – 10 günlük evresidir.

İnterkritik Dönem: Hastalarının şikayetlerinin bulunmadığı dönemdir. Bu evreden sonra tekrarlayan şiddetli ataklar izlenir.

Kronik Gut: Atakların arası zaman gitgide azalır, bu dönemde tedavi olunmaması durumunda eklemlerde kalıcı şişlik, ağrı ve eklem hareketlerinde kısıtlanma olabilir.

Tofüslü Gut: Hastalık ilerledikçe ürik asit eklem çevresindeki dokularda Tofüs adı verilen şişlikler oluşturur. Sıklıkla ayak parmağındaki tarak kemiğinde rastlanılır.

Gut Hastalığı Belirtileri

  • Gut genellikle ayak parmağında izlenen ağrılara sebep olsa da herhangi bir eklemde izlenebilir. Bazen eklemlerde o kadar şiddetli ağrılar olur ki hastayı uykusundan uyandırabilir. Eklemlerde şişlik izlenir.
  • Böbeklerde birikim olursa, idrarda taş gibi belirtilere ek olarak karın ağrıları oluşturabilir.
  • Kronik hale gelirse eklemlerin sürekli şişmesine bağlı olarak eklem deformitleri izlenebilir.

Gut hastalığına, sağlıksız beslenme, aşırı alkol tüketimi, ani gelişen hastalıklar, ilaç tedavileri, eklem travmaları, kanda ürik asit seviyesinin artmasına sebep olabilecek böbrek hastalıkları neden olabilir. Genetik temeli de olduğu düşünülmektedir. Yaş ilerledikçe daha sık karşımıza çıkan gut hastalığında, obezite, tansiyon, kolestrol vb. etmenlerin hastalığın görülme riskini artıran faktörler olduğu düşünülmektedir.

Gut hastalığının tanısı kandaki ürik asit miktarını ölçülmesi ile koyulur. Sağlıklı bir insanda ürik asit seviyesinin kabul edilebilir en yüksek düzeyi 7 mh/dl’dir. Bu seviyenin üzeri gut hastalığı şüphesi oluşturur. Buna ek olarak eklem filmleri ve ağrılı ve şiş eklemlerden alınan sıvı ile tanının güçlendirilmesi gerekmektedir.

Hastalığın tedavisinde, inflamasyonu azaltan antiinflamatuar ilaçlar ve kandan ürik asit atılımını artıran ilaçlardan faydalanılır. Hastalığın akut döneminde istirahat önerilir. Gut hastalığında ilaç tedavisine ek olarak diyetisyen tarafından hazırlanan diyet tedavisi de önemlidir. Fiziksel aktivite hastalığın şiddetlenmesine sebep olabilir. Hastalara bol su içmeleri önerilebilir.

Önceki İçerikSokrates – Yunan Filozof Sokrates’in Hayatı | Felsefesi
Sonraki İçerikRomatoid Artrit – Kendi Kendine Saldıran Bağışıklık Sistemi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz