Guernica Tablosu Hikayesi – Guernica Nerede?

Pablo Picasso'nun ünlü eseri Guernica tablosu hikayesi
Guernica tablosu, Laura Estefania Lopez

Bugün sizlere en büyük savaş karşıtı resimden bahsedeceğim. Sizlerin de tahmin ettiği gibi yazımızın konusu Pablo Picasso’nun Guernica tablosu. Önceleri Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmekteydi. Ancak daha sonra İspanya’ya geri gönderildi. Picasso, Guernica tablosunu İspanya’ya demokrasi uğrayana kadar Modern Sanatlar Müzesine emanet etmiştir. Bu resim Francisco Franco’ya tepki olması özellikle de İspanyol iç savaşına tepki olması amacıyla yapıldı. Resmin hem yapıldığı dönem hem de sonrası için çok fazla anlam içerdiği kesin. 349 x 776 cm boyundaki devasa tablo şu an Madrid’deki Reina Sofia Müzesi’nde sergilenmektedir. Guernica tablosu hikayesi ile birçok anlam içermektedir. Gelin hep beraber ressama acının resmini çizdiren olaylara bakalım.

Guernica Tablosu Hikayesi

Guernica tablosu o dönem var olan iki hükümetten birinin isteği üzerine Pablo Picasso tarafından Paris’te resmedildi. Resmin yapıldığı dönemde İspanya’da süregelen bir iç savaş vardı. Bir tarafta iç savaşı kazanacak olan Franco liderliğinde faşistler, diğer tarafta ise cumhuriyetçiler vardı. Franco ise halkı korkutmaya çalışıyordu. Tabi bu olaylar 1937 yılında oldu, yani 2. Dünya Savaşı’ndan önce gerçekleşti. Ülkeler üzerinde 1. Dünya Savaşı’nın korkunç etkisi hala vardı. İspanya, İtalya, Almanya ve Rusya’da faşizm hızla yükselmekteydi. Franco halkın gözünü korkutabilmek ve gücünü kanıtlayabilmek için doğrudan vatandaşlar üzerinde şiddet kullanmaktaydı. Almanya’ da Hitler ile iletişim halindeydi. Franco, Hitler’in bombalarını test edebilmesi için Guernica’ya bomba atmasına izin verdi. 26 Nisan 1937 günü Alman savaş uçakları 2 saat boyunca Guernica’ya bomba yağdırdı. Guernica askeri bir hedef değildi, sadece sivilerin yaşadığı küçük bir kasabaydı. Bölgedeki erkekler cumhuriyetçilerin yanında savaşta olduğu için ölenlerin bir çoğunun kadın ve çocuk olması da bir diğer acı gerçektir.

Bask Hükümeti’nin yaptığı açıklamaya göre 1700 kişi ölmüştü, bir o kadar da yaralı vardı. Guernica Bombardımanı olduğu esnada Picasso Paris’teydi. Tüm olup biteni gazetelerden öğrenmişti. Picasso 1937’de Paris’te olacak Dünya Fuarı’nda ülkesini temsil etmek için görevlendirilmişti. Pablo Picasso’nun Guernica bombalasını öğrendiğinde  bu duruma içgüdüsel bir tepki olarak Guernica tablosunu çizdi. Picasso 2 ay gibi kısa bir sürede duygularını resme aktarmıştır.

Dünyanın En Politik Resmi

Guernica tablosu hikayesi ile savaşın dehşetini gün yüzüne çıkaran çok güçlü bir eserdir. Resmin kübik ve soyut bir biçimde tasvir edilmesi onu daha da güçlü kılıyor. Belki de bir fotoğraf gibi görünseydi bu etkiyi göstermeyebilirdi. Abartılı şekiller, her yere dağılmış eller… Ressam savaşın dehşetini abartılı figürler ile tasvir etmiş. Tüm bu elementler öyle birleşmiş ki çok güçlü bir politik ve insanlık mesajı verir hale gelmiş. 20. yüzyıl sanat tarihçilerinin büyük çoğunluğu sanatı politikadan ayrılmış olarak değerlendiriyorlar. Ancak bu resim 20. yüzyılda derin bir politik konunun işlendiği en güçlü resim.

Almanya’nın işgali esnasında Picasso’nun evine gelen bir Alman general ressama bu resmi siz mi yaptınız diye sormuştur. Picasso’nun “Hayır siz yaptınız!” demesi ise Guernica tablosunun ardındaki fikri açıklamak için son derece önemli bir anektodtur.

Önceki İçerikAyışığı Sonatı Hikayesi
Sonraki İçerikBob Marley – Hayatı ve ilginç ölüm nedeni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz