Golden Gate Köprüsü – En Çok İntihar Edilen Köprü

Golden Gates Köprüsü günbatımı fotoğrafı

Kendine has turuncu rengiyle Özgürlük Heykeli’nden sonra Amerika’nın sembolü haline gelmiş Golden Gate Köprüsü‘nün üzerinde “Karar vermek için son bir umut vardır.“ sözü yazmaktadır. Sizce böyle bir yazıyı köprüye neden yazmış olabilirler? Çünkü dünyanın en çok intihar edilen köprüsü de ondan. Köprünün kurulduğu 1937 yılından itibaren pek çok intihar vak’asının yaşandığı bu köprüde, cesetlerin bulunamamasından dolayı hayatını kaybedenlerinin sayısı tam olarak bilinmiyor. Belki çare olur umuduyla şehrin idarecileri 76 milyon doları gözden çıkararak köprünün altına bir ağ germeye karar vermiş. Bunun ne denli işe yarayacağını zaman gösterecek. Haydi gelin hep birlikte haftada 1 kişinin intihar ettiği Golden Gate Köprüsü nerede, ne zaman yapılmış? öğrenelim.

Golden Gate Köprüsü Ne Zaman Yapıldı?

San Francisco’da bulunan Golden Gate Köprüsü dönemin baş mühendisi Joseph Baerman Strauss öncülüğünde inşa edilmiştir. Bir zamanlar özellikleri sebebiyle “asla inşa edilemez” diye söylenen fakat rüzgara, dumana, sise karşı verilen 4 yıllık savaştan sonra 27 Mayıs 1937 yılında açılan devasa bir yapıdır. Köprünün açılışına zamanın başkanı ve büyük buhran dönemi kahramanı Franklin D. Roosevelt ile birlikte 200.000 kişi katılmıştır.

28 Mayıs 1937 günü köprü trafiğe açılmıştır ve günümüzde köprüden her gün 120.000 araç geçmektedir. 28 Mayıs 1937 tarihinden 1964 yılına kadar “Dünya’nın en uzun asma köprüsü” unvanına sahip olan Golden Gate Köprüsü New York şehrindeki Verrazano-Narrows köprüsü yapılana kadar bu unvanın sahibi olmuştur. Köprünün inşa hikayesi de bir hayli ilginçtir. 35 milyon dolara mal edilen köprünün inşaatı, 11 işçinin de ölmesine sebebiyet vermiştir.

Golden Gate’in Özellikleri

Golden Gates Köprüsü özellikleri
Golden Gates Köprüsü

Kendine has bir turuncu rengi ile dikkatleri üzerine çeken köprüde dev kablolar yaklaşık 224 metre uzunluğunda iki adet kule ile desteklenmektedir. Yapıldığı dönemde bu kuleler San Francisco şehrindeki en yüksek binadan bile daha yüksekti. Köprünün uzunluğu 2737 metredir. İki dev kulenin arasındaki mesafe ise 1280 metredir.

İlk planlamada gri renge boyanması planlanırken, Amerikan donanması, gemilerden kolay farkedilmesi amacıyla  köprünün siyah ve sarı çizgili boyanmasını talep etti. Bitim aşamasında mimar Edwin Morrow köprüyü kırmızı paslanmaz koruyucu astar boya ile görünce kararını verdi. Deniz ve gökyüzünden ayrılıp, sahildeki doğa ile en uyumlu olacağını düşündüğü sıcak turuncu rengini daha uygun gördü. Bu renk aynı zamanda karayollarında ikaz işaretlerinde de kullanılmaktadır.

Amerika'daki Golden Gates Köprüsü siyah beyaz fotoğrafı

Golden Gate Köprüsü Nerede?

The Frommers’a göre dünyanın en çok fotoğraflanan köprüsü olan Golden Gate köprüsü, Kaliforniya şehrinde  San Francisco Körfezi’nin girişinde ve  Golden Gate Boğazı üzerinde yer alan asma köprüdür. Köprü yapılmadan önce San Francisco ve Marin ilçesi arasında ulaşım feribotlar ile sağlanırdı. Daha sonrasında San Francisco’nun yoğun göç alması sebebiyle feribotların yeterli gelmemesi sebebiyle böyle bir köprünün inşasına gerek duyulmuştur. Köprü, San Francisco’yu Marin County’nin ilçesinin kuzey bölgeleri olan Napa ve Sonoma Valley ile birbirine bağlar.

Önceki İçerikDünyevi Zevkler Bahçesi Tablosu | Evrenin Üçlü Hali
Sonraki İçerikİskender Lahdi – Türkiye’de Bulunan Dünyanın En Büyük Lahdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz