Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? Sahte Balı Ayırt Etmek Mümkün mü?

Gerçek ve hakiki petek balı nasıl anlaşılır? Sahte bal nasıl anlaşılır?
Gerçek ve hakiki petek balı nasıl anlaşılır? Sahte bal nasıl anlaşılır?

Dünyada 500 ton ile Çin, en çok bal üretimi yapan ülkedir. Türkiye ise 110 ton ile bal üretimiyle dünyada ikinci sıradadır. İşte belki de bu yüzden bu kadar çok balın denetlemesi de kolay olmamaktadır. Gerçek balın insan vücudunda ihtiyaç duyulan mineral ve vitaminleri sağlaması açısından önemliyken, sahte ballar insan sağlığını riske atabilmektedir. Özellikle son zamanlarda karşılaştığımız sahte bal haberleri yüzünden tüketiceler de “gerçek bal nasıl anlaşılır?” sorusunu sormaya başladı. Gerçek bal arıların bitkilerden nektar toplamasına izin vermeden yapılamaz. Ne yazık ki daha çok üretmek için arılara şeker şurubu vererek üretilen sahte ballara en azından arı üretiyor düşüncesine ikna olmaya başladık.

Gerçek bal oluşması için bal arısının çiçeğe konup nektar toplaması

Aslında sahte bal nasıl anlaşılır sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak labaratuvar analizleri ile anlaşılsa da bazı ipuçları bize balın hakiki olup olmadığı hakkında bilgi verebilir.

Sahte ve Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

  • Gerçek balı kaşık ile alındığında kesilmeden uzar.
  • Gerçek balların son kullanma tarihleri olmaz. Uygun koşullarda saklanıldığı sürece yıllarca kullanabilirsiniz.
  • Gerçek bal er yada geç kristalizasyona uğrar. Halk dilindeki deyimiyle şekerlenir. Buzdolabında 4 hafta bekleyen bal krem veya terayağı kıvamına gelir.
  • Gerçek balı kokladığınızda koku almazsınız ama her kokusuz balın da gerçek olduğunu düşünmek yanlış bir düşüncedir.
  • Sahte bal açık renklidir. Ancak sahte bal üreticileri birtakım katkı maddeleri ile bu koyu rengi sağlayabilir.
  • Balların soğuk havada donma yapmasını bekleriz.
  • Gerçek balın tadı daha keskin ve acıdır. Bu sebeple biraz fazla yediğimizde genizi yakar.
  • Gerçek balı anlamak için ılık su deneyinden faydalanabilirsiniz. Bu deneyde ılık bir bardak suya balı koyduğumuzda suda çözünmeye başlıyorsa sahte bal olduğunu düşünebiliriz.
  • Gerçek bal ateşe dayanıklıdır, bala bulanmış bir pamuk parçasını yakmayı çalıştığınızda yanıyorsa muhtemelen sahte bal yemek üzeresinizdir.
Gerçek bal nasıl anlaşılır? Hakiki bal ile sahte bal arasındaki farklar nelerdir?

Gerçek Bal Neden Şekerlenir? Kristalizasyon  Nedir?

Balın şekerlenmesi, donması anlamına gelmez. Bu durum balın daha katı kristal şeker görünümünü almasıdır. Kestane ve çam balı, salgı balı olmalarından dolayı  kristalizasyona nerdeyse hiç uğramazken diğer gerçek ballarda kristalizasyon beklenir. Ancak her kriztalize olan bal gerçektir düşüncesi de yanlıştır. Balın kristalalize olmasında ortam sıcaklığı neden olabilmektedir. Bal, 15 derecenin üstünde kristalize olmaya başlar. Bu gayet normal bir durumdur. Balın tüketilmesine engel teşkil etmez. Hatta şekerlenen balı normal hale getirmemiz de mümkündür. Bunun için benmari yöntemiyle kristalize olarak kavanozun dibinde biriken balı akışkan hale getirebiliriz. Balın şekerlenmesi besin değerlerinde değişime neden olmaz. Ancak uzmanlar bu işlem esnasında sıcaklığın 45 derecenin üzerine çıkmaması gerektiğini söylemektedir.

Önceki İçerikEyfel Kulesi Ne Zaman Yapılmıştır? Eyfel Kulesi Kaç Metre?
Sonraki İçerikÖzgürlük Anıtı Heykeli – Ne zaman, kim tarafından yaptırıldı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz