Galata Kulesi Tarihi – Hikayesi: İki Kulenin Efsanevi Aşkı

Tarihi Galata Kulesi hakkındaki hikayeler ve efsaneler

Şüphesiz İstanbul denilince aklımıza ilk gelen birkaç eserden birisidir tarihi Galata Kulesi. İstanbul’un Galata semtinde bulunun tarihi bir yapıdır. Galata Kulesi 528 yılında inşa edilmiş ve İstanbul’un sembolü haline gelmiştir. Bu kulenin tepesine çıktığınızda Haliç, Eminönü ve boğaz tüm güzelliği ile panoramik olarak izlenebilmektedir.

Tarihi Galata Kulesi, dünyanın en eski kulelerinin başında gelmektedir. Bu kuleyi 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius yaptırmıştır. Kulenin yapımındaki amaç Fener Kulesi olarak kullanmaktır.

Tarihler 1204 yılını gösterdiğinde IV. Haçlı seferleri düzenleniyordu. Bu seferler sırasında kule tahrip edilmiştir. Daha sonrasında 1348 yılında yığma taşlarla yeniden yapılmıştır. Adı o zamanlar İsa Kulesi olarak konulmuştur. 1348 yılında kuleyi İsa Kulesi olarak yeniden inşa eden devlet Cenevizlilerdir. Bu kule yapıldığında şehrin en büyük binası unvanını almıştır. 1445 yılında tekrar restore edilip kule biraz daha yükseltilmiştir.

Daha sonrasında Türklerin 1453 yılında İstanbul’u fethetmesiyle birlikte kule Türklere geçmiştir. Kule, Türklerin elindeyken her 100 yılda bir restorasyona sokulup tamir edilmiştir.

16.yy başlarında kule Osmanlı Devleti tersanelerinde çalıştırılan Hristiyanların barınağı olarak kullanılmıştır. Sultan III. Murat tahta geçtiğinde bu kuleyi rasathaneye çevirmiştir. Bu girişim çok fazla başarılı olamamış ve 1579 yılında rasathane kapatılmıştır.

1638’li yıllarda IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Tarihi Galata Kulesi’nden tahtadan yaptığı kartal kanatlarını sırtına takarak uçmuştur. Bu uçuş Galata-Üsküdar arasında olmuş ve başarıyla gerçekleşmiştir. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin bu uçuşu Avrupa’da da ilgiyle karşılanmıştır. İngiltere’de bu uçuşu temsilen gravürler yapılmıştır.

1720 yılından sonra Tarihi Galata Kulesi yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmaya başlamıştır. Yangınlar şehrin en yüksek kulesinden rahatlıkla görülebiliyordu. Daha sonrasında davullar çalınarak yangın halka haber edilmiştir. Tarihi Galata kulesinin son dizaynı ise 165-1967 yılları arasında yapılmış ve günümüz halini almıştır.

Kulenin yerden yüksekliği 66,9 metre, duvarlarının kalınlığı ise 3,75 metredir. Yapılan hesaplamalara göre kulenin ağırlığı yaklaşık olarak 10.000 ton olarak hesaplanmıştır.

Galata Kulesi tarihi ve hakkındaki aşk efsaneleri nelerdir?

Kulede günümüze kadar birçok intihar vakası gerçekleşmiştir. Ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın 15 yaşındaki oğlu kuleden atlamış ve hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine Ünlü şairimiz Galata Kulesi adlı şiirini yazmıştır. Kulenin ortasında bir boşluk bulunmaktadır. Geçmişte burası zindan olarak kullanılmıştır. Kulenin daha derinlerinde kanal bulunmaktadır. Bu kanalda birçok kafatası ve iskelet bulunmuştur. Rivayete göre kulenin inşası sırasında burada hayatını kaybeden işçiler bu kanala gömülmüştür.

Galata Kulesi Efsaneleri – Aşk Kulesi

Efsanelerden ilkine göre Tarihi Galata Kulesine kadın ve erkeğin birlikte ilk kez çıktıklarında kesinlikle evleneceklerine inanılmaktadır. Eğer çiftlerden biri tek başına çıkarsa bu inanış bozulmaktadır.

Şimdiki anlatacağımız efsane biraz masalsı gelecektir sizlere. Efsaneye göre Galata kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine âşık iki kuledirler. Bu iki kulenin birbirine kavuşması imkânsızdır. Aralarındaki boğaz bu âşık kuleleri birbirinden ayırmıştır. Bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesinin Kız kulesine yazdığı bütün mektupları almıştır. Daha sonrasında Galata Kulesi’nden Kız Kulesi’ne doğru uçmuştur. Kız Kulesinin üstünden geçerken mektupları Kız Kulesi’ne fırlatmıştır. Bu mektupları okuyan Kız Kulesi Galata Kulesi’nin kendi aşkına cevap verdiğini öğrenip daha da güzelleşmiştir. Ve bu iki kule yüzyıllara meydan okuyarak yıkılmamıştır. Sonsuza kadarda yıkılmayacağı düşünülmektedir.

Önceki İçerikPamukkale Travertenleri ve Yapısı: Beyaz Pamuk Cenneti
Sonraki İçerikAtatürk Barajı Nerede? Barajların Efendisi’nin Maliyeti ve Üretim Gücü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz