Fil Hastalığı Nedir? Vücudunuz Şişiyorsa Dikkat!

Fil hastalığı belirtileri ve tedavisi nedir sorusuna cevap aradık ve dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık.

Fil hastalığı, kollardaki ve bacaklardaki şişkinliklerle kendini gösteren bir hastalıktır. Lenf yollarının tıkanması sonucu, genellikle kol ve bacaklarda oluşur. Fil hastalığı oluşumuna en çok neden olan faktör meme kanseri sonucu uygulanan tedavilerdir. Meme lenf nodüllerinin cerrahi operasyonla bölgeden alınması sonucu oluşabilir. Meme cerrahisi sonrası Fil hastalığının oluşma olasılığı %25’tir.

Aynı şekilde çeşitli kanser türlerinin tedavisi için yapılan radyoterapi tedavileri sonrası da o bölgede Fil hastalığı oluşabilir.

Fil Hastalığı Nasıl Oluşur?

Yazımızın başında lenf damarlarının tıkanması sonucu oluştuğundan bahsetmiştik. Bunu biraz daha açmak istiyorum. Yazımızı daha iyi anlayabilmeniz için siz okurlarımıza bu lenf damarlarının fizyolojisinden bahsedelim. Vücut hücrelerimiz yaşayabilmek için beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu besin maddelerini kandaki besinlerden alırlar. Kan damalarımız hücrelere besin maddesi taşır. Hücrelerin yanından geçen damardan hücrelere doğru sıvı akışı olur. Bu sıvı hücrelere besin maddesi taşımaktadır. Hücreler bu sıvı içinden gerekli besini alırlar. Geriye kalan sıvıyı ise lenf damarları toplayarak lenf nodüllerine taşır. Lenf nodüllerinden de kalbe geri taşınarak tekrardan kan dolaşımına katılmış olur. Eğer lenf nodüllerinde bir tıkanma olursa veya lenf damarlarında bir daralma görülürse, hücreler arasındaki sıvı toplanamayacağı için o bölgede sıvı birikimi oluşur. Ve sonuç olarak da Fil hastalığı meydana gelir.

Fil hastalığı belirtileri nelerdir?

Ayrıca vücuda giren bir mikrobun lenf damarlarına sızmasıyla lenf damarlarını iltihaplandırarak Fil hastalığı sürecini başlatabilir.

Fil Hastalığı Belirtileri Nedir?

Fil hastalığının en belirgin morfolojik bulgusu vücutta oluşan şişliklerdir. Günlük yaşamda her zaman giyilen kıyafetler veya kolunuza taktığınız saat dar gelmeye başlıyor ise bu Fil hastalığının habercisi olabilir. Ancak bu kalıcı olmayabilir yani gün içinde vücudunuz şişip inmeler yapabilir. Bu durum kalıcı mı veya geçici mi bunun sıkı takibi yapılması gerekir. Diğer belirtileri liste halinde sizler için derledik;

 • Ciltte siğillerin oluşumu
 • Derinin sertleşip kalınlaşması
 • Vücutta yorgunluk hissi oluşması
 • Kol ve bacaklarda dolgunluk hissi
 • Deride hissedilen gerginlik hissi
 • Ayak ve el bileğinde his kaybı oluşumu
 • Deriden su sızması görülebilir.

Fil hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

 1. Kişiye özel tırnak makası ve havlu kullanılması
 2. Lenf dolaşımı aktifliğinin kazanılması için düzenli egzersizler yapılması
 3. Fil hastalığının görüldüğü koldan tansiyon ölçtürmemek gerekir.
 4. Fil hastalığının görüldüğü kolun üzerine yatmamak gerekir.
 5. Cilt nemli bırakılmamalıdır. El, yüz ve ayaklar yıkandıktan sonra iyi kurutulmalıdır.

Fil Hastalığının Tedavisi Nedir?

Fil hastalığının bugüne kadar bulunmuş net bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler, Fil hastalığını yok etmeye yönelik bir tedavi değildir. Bu tedaviler Fil hastalığı oluşumunu engelleyici ya da oluşumunu durdurucu yöntemlerdir. Bu tedavilere dekonjestik tedaviler denir. En sık yapılan tedavi sıkı giysi yöntemi tedavisidir. Bu yöntemde Fil hastalığının görüldüğü yere sıkı giysi giydirilerek sıvının o bölgeden uzaklaştırılıp vücuda dağıtılması amaçlanır.

Diğer bir yöntem de egzersizdir. Bölgenin düzenli olarak hareketi sağlanarak oradaki lenf damarlarının hareketliliği sağlanmalıdır. Diğer bir teknik ise masajdır. Öbür yöntemlerden ayrı bir tedavi olmayıp onlara ekstra olarak yapılması gerekir. Günde 2 kere masaj yapılarak bölge rahatlatılabilir. Cildiye doktoru eşliğinde yapılan bu tedavilerde başarı oranı oldukça yüksektir.

Önceki İçerikKaplumbağa Terbiyecisi – Çağdaşlaşamayan Topluma Hiciv
Sonraki İçerikMaske Seçimi – Koronavirüs maskemizi tekrar kullanabilir miyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz