En Ölümcül Hastalıklar! – Dünyanın En Kötü Hastalığı

Dünya tarihindeki en ölümcül en tehlikeli hastalıklar

En ölümcül hastalıklar dediğimizde, insanların aklına pek çok hastalık gelmektedir. Dünyada en çok can alan vakalar trafik kazası, yangın ya da herhangi başka bir olay değildir. İnsanoğlunun ölümüne neden olan hastalıkların başlıca sebepleri virüsler ve bakterilerdir. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız en ölümcül hastalıklar listemizin tamamında bakteriler ve virüsler yer almaktadır.

70 kg yetişkin bir erkek vücudu bilim dünyasının tahminine göre yaklaşık 50 katrilyon hücreden meydana gelmektedir. Şaşırdınız mı? Bizce şaşırmakta acele etmeyin çünkü yine 70 kg yetişkin bir erkeğin bağırsakları 60 katrilyon bakteriye ev sahipliği yapmaktadır. Yani vücudunuzdaki bakteri sayısı sizin oluşturan hücre sayısından fazladır. Ellerinizde, yüzünüzde veya ağzınızda iyi huylu ve kötü huylu bakteriler bulunmaktadır. Mesela şu an son derece ölümcül stafilokok bakterisi taşıyor olma ihtimaliniz %25tir. Bu bakteri size zarar vermeyip vücudunuzda parazit yaşıyor olabilir. Ancak bu bakteri başka bir insanın vücuduna geçerse onun ölümüne neden olabilir.

Şimdi sizler için derlediğimiz en ölümcül hastalıklar listesine bir göz atalım. Unutmadan söyleyelim, buraya yazdığımız hastalıklardan bazılarının tedavisi vardır bazılarının tedavisi yoktur. Bizler listemizi sıralarken daha adil olması amacıyla hiçbirinin tedavisi yapılmamış olarak değerlendirdik.

Dünya Tarihindeki En Ölümcül Hastalıklar

  1. Granülomatöz Amibik Ensefalit: Bu hastalığın ortaya çıkış hikâyesi çok ilginçtir. ABD’nin Washington eyaletinde yaşayan 69 yaşındaki bir kadın burnunda çıkan bir yara nedeniyle hastaneye gitti. Doktor bunun basit bir kızarıklık olduğunu düşünerek antibiyotik ve merhem yazdı. İlerleyen günlerde sol elindeki uyuşukluk nedeniyle tekrar doktora gitti. Hastanede kadına BT taraması yapıldığında beyninde tümör olabileceği şüphesi ile bir doku örneği alındı. Tekrar yapılan taramalarda durumun daha da kötüleştiği anlaşıldı. Kadının kafatasını açan cerrah Charles Cobbs, hastanın amip ile enfekte olduğunu keşfetti. Charles, ameliyat sonrası “Hastanın beyni amip doluydu. Golf topu büyüklüğünde bir alanda sürünerek beyin hücrelerini yiyorlar” dedi. Daha sonrasında anlaşıldı ki kadın musluk suyu ile burnunu yıkamıştı. Musluk suyundan buruna giren amipler kana karışıp beyne ulaştılar. Ve sonunda da beyin hücrelerini yiyerek kadını öldürdüler. Bu hastalığının henüz bir tedavisi yoktur. 1986 yılında ortaya çıkmıştır. O günden beri en az 70 vaka tespit edilmiştir. Bu vakaların tamamı ölmüştür.
  2. Kala-Azar Hastalığı: Bu hastalık sıcak ülkelerde görülen bir hastalıktır. Sıtma hastalığı ile benzerlik gösterir. Bu hastalığa “Dumdum Humması” da denir. Karaciğer, dalak ve kemik iliğini enfekte edip orada çoğalabilen parazitik bir enfeksiyondur. Hastalık yüksek bir ateşle başlar. Bu sırada kişinin dalağı ve karaciğeri büyümeye başlar. Hasta günden güne halsizleşir ve kansızlık gözükür. Hastanın derisi kararır. Hastalık 1 yıl kadar sürer. Bu sırada hasta çok zayıflar. Ve sonunda hasta ölüme sürüklenir. Bu hastalığı köpeklerin yaydığı düşünülmektedir. Hastalığı insanlara Tatarcık sinekleri taşımaktadır. Akdeniz ülkelerinde her yıl yaklaşık 1000 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Hastalıkla savaşabilmek için o bölgedeki köpekleri ve Tartarcık sineklerini azaltmak gerekir. Ayrıca insanlar iyi beslenmeli ve temizliklerine dikkat etmelidirler.
  3. Afrika Tripanosomiyazisi: Bu hastalığın diğer adı uyku hastalığıdır. Trypanosoma Brucei adındaki bir parazitten kaynaklanan bu hastalık, insanlarda ve hayvanlarda görülür. Hastalıklı Çeçe sineğinin ısırmasıyla bulaşır. Isırıktan 1 ile 4 hafta sonra hastalığın ilk evre durumu başlar. Hastalığın ilk evresinde yüksek ateş, kusma, baş dönmesi görülür. Daha sonraki evrede ise hareket bozukluğu, bilinç kaybı, uykuda bozukluk semptomları belirginleşir. İlk evre ile ikinci evreyi birbirinden ayırt etmenin yolu omurgadan sıvı almaktır. Hastalık ilk evrede iken farkedilirse tedavisi daha kolay olmaktadır.  Bu hastalık daha çok Sahra altı Afrika’nın belirli bölgelerinde görülür. Vakaların %90’ı Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde görülmektedir. En ölümcül hastalıklar listemizdeki ilk iki hastalık gibi bu hastalık da tedavi edilmediğinde ölüm oranı %100’dür.
  4. Kara Veba Hastalığı: Veba, Yersinia Pestis adındaki bakteriler tarafından oluşturulan hastalıkların genel adıdır. Bu hastalığın diğer adı kara ölümdür. En kötü hastalıklardan biridir. Günümüzde etkisini yitirse de geçmişte yüz milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş bir hastalıktır. Fareler tarafından bulaşmaktadır. Hastalık mikrop kaptıktan 3-10 gün içerisinde etkisini göstermektedir. Kan tükürme, nefes darlığı, dalgınlık, kusma, burun kanaması ve dilde kararma en belirgin bulgularıdır. Tedavi edilmediğinde ölüm %100’dür. Yaklaşık 400 milyon insan veba hastalığı yüzünden ölmüştür. Avrupa nüfusunun 3 te 1’i bu hastalık yüzünden ölmüştür. Geçmişte 130.000 olan Venedik nüfusu, bu hastalık yüzünden çok kısa sürede 70.000’e düşmüştür.
  5. Kuduz: İnsanlar tarafından dünyanın en kötü hastalığı olarak addedilmektedir. Günümüzde aşısı bulunmuş olsa da tedavi edilmediğinde öldürücülüğü %100’dür. Merkezi sinir sistemini tahrip eden viral bir hastalıktır. Hastalığın bulaş yolu hayvanlardır. Etkeni, Rhabdovirus’tur. Kuduz, hayvanların salyalarında bulunmaktadır. Genellikle ısırma suretiyle kişiye bulaşır. Bütün memelilerde kesin ölümcüldür. Bugüne kadar belirtiler ortaya çıktıktan sonra bu hastalıktan kurtulan kişi sayısı sadece 5 kişidir. Kuduz hastalığının aşısını bulan bilim insanı Pasteur’dür. 1882 yılında kuduz virüsünü keşfedip daha sonrasında aşısını bulmuştur. Klinik belirtiler ortaya çıktıktan sonra aşı fayda etmez.

Önceki İçerikKavimler Göçü Nedir? | Kavimler Göçünün Nedenleri | Sonuçları
Sonraki İçerikAğız Kokusu Halitozis Nedenleri – Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz