En Kaliteli Kedi Mamaları – En İyi Kedi Maması Seçimi

En kaliteli ve en iyi kedi mamaları nelerdir?

En kaliteli kedi mamaları nedir sorusuna birçok cevap verilebilir. Bunun için kedimizin özelliklerini belirlemeliyiz. Örneğin kedimizin cinsi, yaşı, kilosu ve kısırlaştırılmış olup olmadığı çok önemlidir. Bazı özelliklerine dikkat edip minik dostlarınızı öyle beslemeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere kedinizi ona en uygun mamayla beslemenizin belirli püf noktalarından bahsedeceğiz.

Kedi Mamaları İkiye Ayrılır

 1. Islak kedi mamaları: Susuz kalmaya meyilli kediler için kullanılması gerekir. İdrar yolu rahatsızlığı olan kedilerde de kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Islak mamalar, kuru mamalara göre saklaması daha zordur. Açıldığı andan itibaren hızla tüketilmesi gerekir. Uzun süre bekletilen ıslak mamalar kedinizin sağlığı için tehlike oluşturabilir. Ayrıca ıslak mamalar, kuru mamalara göre daha pahalı ürünlerdir.
 2. Kuru kedi mamaları: Kuru mamalar daha pratik mamalardır. Ayrıca ıslak mamalardan daha ucuzdur. Daha yüksek kalori içerir. Saklaması daha kolaydır.

En Kaliteli Kedi Mamaları Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kedinizin yaşı: Kedi maması seçerken öncelikle kedimizin yaşını dikkate almalıyız. Yavru bir kedi ile yetişkin bir kedi farklı tarzda besin ihtiyacı duyar. Yavru kediler daha hareketli olduğundan daha kalorili besinlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken yer kedinin yaşı olmalıdır. Eğer yavru bir kediniz varsa size önereceğim en kaliteli kedi mamaları arasında ilk sırada Hill’s markası olacaktır. Hill’s markası yavru kediler için yüksek kalorili besin olanağı sunmakta uzman bir marka.
 • Kedinizin cinsi: Kedimizin cinsi de en kaliteli kedi mamalarını seçmede çok önemli bir faktördür. Uzun tüylü kediler çok fazla tüy yutarlar. Bunun sonucunda sindirim sistemlerinde rahatsızlık duyabilirler. Bu sorunu engellemek için uzun tüylü kedilere onlara uygun özel mama kullanmalısınız. Uzun tüylü kediler için önereceğim en kaliteli kedi maması Proplan Derma Plus olacaktır.
 • Kısırlaştırma Faktörü:  Kedi maması seçiminde en önemli nokta kesinlikle kısırlaştırma faktörüdür. Kısır bir kediniz varsa kesinlikle kısır kedi maması kullanmalısınız. Aksi durumda kediniz aşırı kilo alabilir. Sindirim rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca idrar yolu rahatsızlıkları sonucu kedinizin huysuzlanmasına neden olabilir. En kaliteli kedi mamalarından biri olan Royal Canin, kısır kediler için en iyisidir.
 • Alerji Faktörü: En kaliteli kedi mamaları seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir etken alerji faktörüdür. Kaliteli görüp aldığınız bir mamada, kedinizde alerjiye neden olabilecek madde bulunabilir. Soya, mısır, arpa küspesi ya da herhangi başka bir kimyasal madde kedilerde alerjiye neden olur. Sağlıklı kedi mamalarının paketinde et ve türevleri gibi ifadeler bulunmamalıdır. Çünkü et ve türevleri yazısı ucu açık bir yazıdır. Herhangi sağlıksız bir hayvan eti kedinizde alerjiye neden olabilir.
 • Kimyasal İçermesi: Seçtiğimiz markaların doğal mı yoksa kimyasal mı koruyucu içerdiği çok önemlidir. Mamaların bozulmaması için içerisine konulan Proplly Galat, BHT, BHA gibi kimyasal koruyucular kedinize zarar verebilir. E veya C vitamini ile ya da biber özütüyle korunan mamalar tercih edilmelidir.
 • Protein Oranları: Kediler etobur canlılardır. Bu yüzden kullanılan mamalardaki protein oranları oldukça önemlidir. Kuru mamalar için protein oranları yüzde 30-40 arasında değişmektedir. Mama alınırken ambalajında yazan protein değerine dikkat edilmelidir.

Ek olarak sağlıklı bir kedi maması başta Taurin olmak üzere içeriği vitamin ve mineral bakımından zengin olmalıdır. Maliyeti düşürmek adına içerisine soya eklenen mamalardan uzak durulmalıdır. Yeterli Taurin içermeyen mamalar kedinizde idrar tıkanıklığına neden olabilir.

Sizlere Tavsiye Edebileceğimiz En Kaliteli Kedi Mamaları

 1. Acana: Sınırlı karbonhidrat ve zengin protein içerir. Piyasa fiyatı biraz yüksek olsada kesinlikle verdiğiniz paraya değecektir. Hiçbir GDO ürünü içermez. Taurin bakımından son derece zengindir.
 2. Hill’s Pet Nutrition: İdrar yolu ve sindirim problemi yaşayan kediler için en uygun mamadır. Hill’s markasının birçok ürünü bulunmaktadır. Protein değeri çok yüksektedir. En kaliteli kedi mamaları arasında ilk akla Hill’s gelmektedir.
 3. N&D: Düşük tahıllı ve tahılsız ürünleri mevcuttur. Bu yüzden her bütçeye uygun ürünü vardır. Hiçbir ürünü GDO içermemektedir. Genelde mamalarında patates yumrusu kullanılmaktadır. Hiçbir şekilde ürünlerinde mısır kullanılmamaktadır.
 4. Royal Canin: Orta düzey bir markadır. %100 güvenilir bir marka değildir. Ancak bu Royal Canin markasının kullanılamayacağı anlamına gelmemelidir. Bütçeniz üst düzey bir mamaya yetmiyor ise Royal Canin markasını tavsiye edebilirim sizlere.
 5. Proplan: Royal Canin mamaları gibi %100 güvenilir bir marka değildir. Üst düzey bir marka zannedilse de orta düzey bir markadır. Uzun tüylü kedilerde kullanılması önerilen bir üründür.

Son olarak değinmek gerekirse, Taurin ve Araşidonik Asit hayvansal kaynaklı besin maddelerinde bulunur. Bu 2 besin ögesi kesinlikle mamanızda  bulunmalıdır. Eğer bu 2 besin ögesi bulunmuyorsa mamanız bitkisel kaynaklıdır. Minik dostlarımız için hayvansal kaynaklı besinler içeren mamalar kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Önceki İçerikEn İyi Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir? – En Güçlü 5 Ağrı Kesici
Sonraki İçerikDiş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizleme | Tartarı Önlemenin Yolları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz