En İyi Köpek Mamaları | Köpeğinizin Çok Seveceği 5 Mama

En iyi ve kaliteli köpek mamaları nasıl seçilir

En iyi köpek mamaları dediğimizde akla bir sürü köpek maması geliyor. Piyasada çok fazla köpek maması var. Bazı firmaların birden fazla markası bile mevcut. Bunun nedeni ucuz, orta ve pahalı olarak farklı segmentlerde piyasaya sunmasıdır.

Piyasadaki neredeyse bütün köpek mamaları, köpeğinizin ihtiyacı olan besinleri karşılayacak besin değerlerine sahiptir. Peki, aradaki fark ne o zaman dediğinizi duyar gibiyim. Bunu şöyle açıklamak istiyorum. Örneğin markete gittiniz ve et alacaksınız. Önünüzde üst, orta ve alt düzey etler bulunur. Biftek, kıyma, tavuk eti gibi etleri örnek olarak verebiliriz. Hangisini alırsanız alın günlük besin ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız. Aradaki farkı ise etin tadı ve kalitesi oluşturmaktadır. İşte en iyi dostlarımız olan köpekler için üretilmiş köpek mamaları da böyledir.

En Kaliteli Köpek Mamaları Hangisidir?

Bunun aslında net bir cevabı yoktur. Biz insanlarda olduğu gibi köpeklerimizin de ağız tadı vardır. Örneğin bazı köpekler et tadını çok fazla severler. Bunun için yüksek et değeri içeren köpek maması kullanılmalıdır. Bazı köpeklerin tahıla alerjisi olabilir. O köpeklerde tahıl oranı 0’a yakın köpek maması kullanılmalıdır. En iyi köpek mamaları seçerken köpeğimizi yaşı, cinsiyeti, kısırlaştırılmış olup olmaması, alerjisi var mı yok mu belirlenip en uygun mama seçilmelidir. En iyi yavru köpek maması diye aldığınız bir mama, sizin yavru köpeğinizde alerji yapabilir. Bu durumda o mamayı derhal bırakmalısınız.

Siz değerli okurlarımız için en iyi köpek mamaları listesi oluşturduk. Bu listemizde mamaların isimlerini ve özelliklerini yazdık. Size bu listeden kendi bütçenize ve köpeğinizin özelliklerine göre mama almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer hazırsanız listemize geçelim.

Sizin İçin Seçtiğimiz En İyi Köpek Mamaları

en iyi kaliteli köpek mamaları seçimi için köpek maması listesi

1) Orijen: Bu mama, en iyi köpek mamaları listemizde ilk sıraya yazdığımız bir markadır. İçerisinde %80-90 oranında et bulundurur. Bu mama serbest dolaşan kümes hayvanlarından, serbest avlanan balıklardan ve kuluçka yumurtaları gibi besinlerden üretilmektedir. Zehirli ve koruyucu olarak kullanılan bir madde olan ethoxyquin bu mamalarda kesinlikle kullanılmamaktadır. Bu mamanın karbonhidrat oranı 0’a yakındır. Mamanın kalitesine puanım 10/10. Fiyat performansına ise puanım 8/10’dur.

2) Acana: En iyi köpek mamaları arasında gösterilen bir diğer marka Acanadır. Kanadalı bir firma tarafından üretilmektedir. İçerisinde %60 oranında et bulunmaktadır. %20 oranında sebze barındırır. %20 oranında da alberta yulafı içermektedir. Bu mamalar tahılsızdır. Karbonhidrat oranı dengeli olup yüksek miktarda glukozamin içerir. Şeker pancarı küspesi ya da soya gibi zararlı maddeler içermemektedir. En iyi yavru köpek maması olarak değerlendirilir. Mamanın kalitesine puanım 8/10. Fiyat performansına ise 9/10’dur.

3) N&D: En iyi köpek mamaları listemize sık sık kullanılan ve önerilen N&D markası ile devam ediyoruz. Tahılsız ve düşük tahıllı mamaları bulunur.  Bu mamada %70 oranında et, %30 oranında sebze ve mineral bulunur. Tahıllı olanlarında kılçıksız buğday ve yulaf bulunmaktadır. Buğday, bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. İçerisinde şeker pancarı küspesi de bulunabilmektedir. Şeker pancarı küspesi, şeker pancarından damıtılarak elde edilen bir yan üründür. Tahılsız mamalarında kuzu eti, tavuk eti, yaban domuzu gibi kaliteli proteinler içeren et bulunmaktadır. Bu mamanın kalitesine puanım 9/10. Fiyat performansına ise puanım 8/10’dur.

4) Benefit: Birçok köpek mamasına göre fiyat-performans olarak en iyi köpek mamasıdır. Tavsiye edilen köpek mamaları arasındadır. Birçok köpek mamasının içeriğinde olduğu gibi bu mamada da tahıl bulunmaktadır. İçerisindeki %2-3 oranındaki selüloz, ne yazık ki köpeğinizin mamayı tam olarak sindirememesine neden oluyor. Selülozu sindiren enzimler köpeklerde bulunmaz. Bunun sonucunda uzun vadede köpeğinizin sindirim sisteminde bozukluklar oluşturabilir. İçeriğindeki et oranı %50’dir. Bunun %45’i tavuk, %5’i kuzu etinden sağlanmaktadır. Kısaca Benefit markası yeterli miktarda protein barındırmaz. Diğer birçok markada olduğu gibi bu mamalarında içerinde şeker pancarı küspesi bulunmaktadır. Mamanın kalitesine puanım 4/10 dur. Fiyat performansına puanım ise 6/10’dur.

5) Royal Canin: En kaliteli köpek mamaları değerlendirmesinde orta düzey bir markadır. Soya ve hayvansal ürünler bu markada kullanılmaktadır. Bu ürünler diğer markalara göre kalitesizdir. Protein değerini arttırmak ve maliyeti kısmak için hayvansal ürünler kullanılır. Hayvansal ürün, hayvanın yenilmemesi gereken kısımları manasına gelir. Mamalarında %20 oranında et bulundurur. Soya, tahıl ve hayvansal ürünler et miktarından fazla bulunur. Bu mamaların karbonhidrat değeri çok yüksektir. Buda köpeğinizin fazla kilo almasına neden olur. Bu mamanın kalitesine puanım 2/10. Fiyat performansına puanım 5/10’dur.

Önceki İçerikSon Akşam Yemeği Freski – Leonardo Da Vinci
Sonraki İçerikEn İyi Balık Yemleri Nelerdir? Doğru Yem İle Balığınıza İyi Bakın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz