En İyi Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir? – En Güçlü 5 Ağrı Kesici

En iyi ağrı kesici ilaç markaları ve isimleri nelerdir? En güçlü ağrı kesicilerin özellikleri.

Canımız yandığında hepimizin aklına ilk gelen şey ağrı kesici kullanmaktır. Baş ağrısında, diş ağrısında, karın ağrısı gibi ağrılarda sık sık başvurduğumuz bu ilaçlardan piyasada onlarcası mevcuttur. Peki, en iyi ağrı kesici hangisidir?

Bunun şudur diyebileceğimiz net bir cevabı yoktur. Ağrı kesici kullanmak bir denge işidir. Örneğin İbuprofen, güçlü bir ağrı kesici olmasına karşın kalp hastalarında kullanılmamalıdır. Nedeni ise MI diye tabir edilen kalp krizi riskine yol açabilir. Bunun aksine aspirin MI riski içermeyen bir ilaçtır. Hatta By Pass ameliyatı olmuş, MI riski bulunan hastalarda aspirin kullanımı önerilmektedir. Ancak aspirinin de ağrı kesici özelliği ve etki süresi kısadır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere en iyi ağrı kesici ilaç diye bir şey yoktur. Kişinin ihtiyacına göre kullanması gereken ağrı kesici vardır.

Siz okurlarımızın merakını gidermek ve yol gösterici olması için en iyi ağrı kesiciler arasında olduğu düşünülen 5 ilacın özelliklerini derledik. Yazımızın geri kalan bölümünde bu ilaçların özellikleri ile devam edelim.

Piyasadaki En İyi 5 Ağrı Kesici

  1. PARASETAMOL (PAROL):  Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi vardır. İltihapsal olayları engelleme etkisi yoktur. Kullanılması önerilen miktar günlük kg(vücut ağırlığı) başına 150 mg’dır. Önerilen miktarın üzerinde kullanılırsa bulantı ve kusma görülür. En çok reçete edilen ağrı kesicidir. Mide ülseri olan hastalar rahatlıkla kullanabilir. Özellikle baş ağrısında önerilir. Hamilelerin kullanmasında sıkıntı görülmeyen yegâne ilaçtır. Etki süresi kısadır.
  2. İBUPROFEN: MI riskini arttırır. Astım ve ülser hastalarının kullanması sakıncalıdır. Yüksek dozda kullanımı mide kanamasında neden olabilir. Günlük önerilen doz miktarı kg başına 1200 mg’dır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Eklem ağrılarının azalması için etkili bir ilaçtır. Etki süresi kısadır.
  3. ASPİRİN: Etkisi kısa sürelidir. Ağrı kesici özelliği zayıftır. Diğerlerinden farklı olarak ateş düşürücü ve ağrı kesici etkine ek olarak inflamasyon önleyici bir ilaçtır. Vücut dokularına ve sıvılarına iyi bir yayılım gösterdiği için hamile bireylere önerilmemektedir. Kan sulandırıcı özelliği nedeniyle MI riski olan hastalarda ve By Pass ameliyatı olmuş insanlarda kullanımı önerilmektedir. Düzenli ve sık kullanımda kolon ve rektum kanser riskini azaltır.
  4. NAPROKSEN: Etki süresi uzundur. Güçlü bir ağrı kesici ve inflamasyon önleyicidir. Ateş düşürücü etkisi azdır. Vücut sıvılarında iyi dağılır bu yüzden hamilelerde kullanılması önerilmez. İçerdiği yüksek sodyumdan dolayı yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması gereken bir ilaçtır. Özellikle eklem ve kas ağrılarında kullanılır.
  5. DİKLOFENAK: Ağrı kesici, ateş düşürücü, inflamasyon önleyici bir ilaçtır. Etki süresi diğer birçok ateş düşürücüden fazladır. Günlük doz miktarı yetişkinlerde kg başına 75-150 mg’dır. Adet sancılarında kullanılması önerilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonun da en etkili ilaçtır. Yan etkisi diğer ateş düşürücü ilaçlardan fazladır. Bulantı, kusma, uykusuzluk gibi yan etkileri vardır. Bu kimyasalın en kötü özelliği canlının vücudundan atılamamasıdır. Kullanılan miktarın sadece yüzde 1’i vücuttan atılabilmektedir.

Yeryüzünde yüzde yüz zararsız bir ateş düşürücü ilaç yoktur. İlaç kullanımında en önemli unsur yarar-zarar dengesi göz edilerek ilacın kullanılmasıdır. Evrensel bir en iyi ilaç da yoktur. Kişiye göre en iyi ilaç vardır. Bunu belirlemekte Hekimin görevidir.

Önceki İçerikRingelmann Etkisi nedir? Sosyal Kaytarma Etkisinden Kurtulmak
Sonraki İçerikEn Kaliteli Kedi Mamaları – En İyi Kedi Maması Seçimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz