En Büyük Depremler – Tarihteki En Şiddetli 5 Deprem

Tarihteki en büyük depremlerden biri olan Şili Depremi'nden sonra Valdivia görüntüsü.

Dünya tarihi boyunca insanoğlunun başına bir sürü felaket gelmiştir. Fakat bunların hiçbiri depremler kadar korkutucu ve yıkıcı olmamıştır. Ülkemizde de son zamanlarda sık sık bizleri korkutan depremlerin tarihine gelin hep beraber inelim. Tarihteki en büyük depremler için yazımızı okumaya devam edin….

Dünya, var olduğu günden beri deprem gerçeği ile karşı karşıya kalmıştır. Depremler yüzünden dünyada her yıl 50.000 insan hayatını kaybetmektedir.  Dünyada her yıl yaklaşık 600 bin deprem yaşanmaktadır. Bu yaşanan depremlerden yaklaşık 100 bin tanesi hissedilmektedir. Yaklaşık olarak 100 tanesi ise ciddi hasar vermektedir.

Dünyada her yıl meydana gelen depremlerin 500 bin tanesi ise Pasifik deprem kuşağında oluşmaktadır. Dünyadaki aktif volkanların yüzde 75’inin yer aldığı bu kuşağa Pasifik Ateş Çemberi denilmektedir. Bu kuşak Büyük Okyanusun Amerika ve Asya kıtalarına komşu olan levha sınırına denk gelmektedir. Yaklaşık 42 bin km uzunluğundaki bu kuşak, Şili’den Güney Amerika’ya, Orta Amerika’nın batı kıyılarına, Japonya’dan Filipinler’e kadar uzanmaktadır. Bu yüzden tarihte deki en büyük depremler de bu bölgeler de yaşanmıştır. Dünya’nın en şiddetli 10 depreminin 9 tanesi bu bölgede yaşanmıştır.

Depremlerle ilgili ilk kayıtlar 1881 yılında Japonlar tarafından tutulmaya başladı. Bu tabiki bir tesadüf değildi. Japonya’nın dünyanın en aktif deprem kuşağı bölgesinde yer alması, Japonya’da deprem biliminin gelişmesine yol açtı.

Peki Tarihteki En Büyük Depremler Hangileridir?

1)ŞİLİ DEPREMİ: 22 Mayıs 1960’ta gerçekleşen bu depremin şiddeti 9,5’tir.  Richter ölçeği ile ölçülmüş dünyadaki en şiddetli depremdir. Bu deprem Japonya ve Filipinler’den bile hissedilmiştir. Şili’ye bu depremin maliyeti 1 milyar dolar olmuştur. Yaklaşık olarak 5000 insan hayatını kaybetmiştir.

2)ALASKA DEPREMİ: 28 Mart 1964 yılında gerçekleşen bu depremin şiddeti 9,2’dir. Richter ölçeği ile ölçülmüş en şiddetli 2. depremdir. Bu deprem yaklaşık 3 dakika sürmüştür. Dev tsunami dalgaları oluşmuştur. Deprem çok şiddetli olmasına rağmen 130 kişi hayatını kaybetmiştir. Bunun en büyük nedeni Alaska’nın dünyanın en seyrek nüfuslu yerlerinden biri olmasıdır. 350 milyon dolardan fazla hasar vermiştir.

3)JAPONYA DEPREMİ: Birçoğumuzun şahit olduğu bu deprem 11 Mart 2011’de Japonya’da yaşanmıştır. Japonya tarihinin en büyük depremidir. Japonya’nın Tohoku kentinde meydana gelmiştir. Richter ölçümünde depremin şiddeti 9,0 olarak belirlenmiştir. Deprem sonrası 40 metre yüksekliğinde dev tsunami dalgaları meydana gelmiştir. 20 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Hala kaybolan insan sayısı net olarak bilinmemektedir. Deprem sonrası Fukuşima Nükleer Santrali’nde sızıntı meydana gelmiştir. Bu Çernobil’den sonraki en büyük nükleer felakettir.

3)ENDONEZYA DEPREMİ: 26 Aralık 2004’te Endonezya’da meydana gelmiştir. Richter ölçeği ile ölçülen en şiddetli 3. depremdir. Bu depremin bir başka özelliği ise dünyanın en uzun süren depremi olmasıdır. Yaklaşık 10 dakika sürmüştür. Bu deprem dünyanın 1 cm kadar titremesine yol açmıştır. 14 ülkede hissedilmiştir. Yaklaşık olarak 250 bin insanın ölmesine neden olmuştur. Bu en çok can kaybına neden olan afetlerden biridir. 1 milyon insan ise evsiz kalmıştır.

4)RUSYA DEPREMİ: 4 Kasım 1952’de Rusya’da meydana gelmiştir. Richter ölçeği sonucu 9,0 şiddetinde olduğu belirlenmiştir. Pasifik Ateş Çemberi’nin kuzeyindeki Kamçatka bölgesinde meydana gelmiştir. Bölgede yaşayan 6000 kişiden yaklaşık 3000 tanesi hayatını kaybetmiştir. Bu deprem Hawaii Adaları’ndan dahi hissedilmiştir.

5)ŞENSİ DEPREMİ: 23 Ocak 1556 yılında Çin’in Şensi bölgesinde meydana gelmiştir. O zamanın teknolojisiyle depremin şiddeti kayıt altına alınamamıştır. Ancak bilim adamları Richter ölçeği ile ölçülmüş olsaydı bu depremin 11,0 şiddetinde çıkacağı görüşündedir. Bu depremde yaklaşık olarak 850.000 insan hayatını kaybetmiştir. Kara Veba Hastalığı‘ndan sonra Çin’in gördüğü en büyük felakettir.

Yazımıza son vermeden önce ek bir bilgi daha verip öyle bitirmek istiyorum. Dünyanın en aktif 2. Deprem bölgesi Endonezya’dan başlayıp Türkiye’nin de üzerinden geçen ve Afrika’nın kuzey batısına uzanan Alp-Himalaya deprem kuşağıdır.

Önceki İçerikMonte Carlo Yanılgısı – Kumarı Sadece Oynatan Kazanır!
Sonraki İçerikRingelmann Etkisi nedir? Sosyal Kaytarma Etkisinden Kurtulmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz