Ebru Sanatı | Sanatların En Naifi Ebru Sanatı

Ebru sanatı nasıl yapılır
Ebru Sanatı

Yoğunlaştırılmış su ve boya ile yapılan bir kağıt sanatı olan ebru sanatı, temiz duyguların ve hayallerin genelde çiçek motifleriyle işlendiği bir sanattır. Usta – çırak ilişkisi ile nesilden nesle aktarılan bu sanatın tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. Renklerin ve hayallerin aheng içinde dans ettiği ebru sanatı aynı isimli ebru teknesinde icra edilir.

Osmanlı döneminde hat sanatıyla beraber sıkça kullanılırdı ebru. Kitap kapaklarında, ciltlerde, yazı boşluklarında vazgeçilmez bir motif üretim aracıydı. Bugün ise tek başına oldukça sevilen bir sanattır ebru. Ebru sanatının ne zamandan beri yapıldığı ve nereden çıktığı bilinmemektedir. Bilinen ise batıda bu sanatın adının Türk Kağıdı ya da Türk Mermer Kağıdı olarak adlandırılmasıdır. Bazı iddialara göre ebru sanatının doğduğu yer Hindistandır. Bazı kaynaklara göre ise Türkistan’ın Buhara şehrinde ortaya çıkıp yayılmıştır. Sanatın ismi kağıdın üzerinde oluşan bulutumsu renkler sebebiyle, bulut anlamına gelen Farsça “Ebri” kelimesinden gelir. Bugünkü verilere göre tarihin en eski ebru kağıdı 1554 yılına ait bir Malik-i Deylemî yazısıdır.

Tarihimizde en ünlü ebru sanatçıları; Şeyh Sadık Efendi, Hezarfen Edhem Efendi, Necmeddin Okyay ve Hatib Mehmed Efendi’dir. Ayrıca kullanılan tekniğe, oluşturulmak istenen desene göre birçok ebru çeşidi vardır; battal ebru, gelgit ebru, şal ebrusu, taraklı ebru, bülbül yuvası, hafif ebru, hatip ebrusu gibi…

Ebru İçin Neler Gereklidir?

  • Fırça
  • Ebru teknesi
  • Hamur kağıt ( kağıdın suyu emebilmesi ve mat olması gerekmektedir.)
  • Boya
  • Ebru sanatında şekil vermek için kullanılan “biz” adlı metal uçlu alet
  • Kitre, ebru teknesine sürülen yapıştırıcıdır. Aslında ebru teknesindeki suyun yoğunlaşmasını sağlayan madde işte bu yapıştırıcıdır.
  • Öd, kullanılacak olan renklerin kitreye yapışmasını sağlar

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ebru sanatı nasıl yapılır? Ebru çeşitleri

Ebru sanatını icra etmek için malzemelerimiz hazırsa, hep beraber nasıl yapıldığını öğrenelim. Önce 2 litre suya yapıştırıcı olan kitreden 2 kaşık koyulur. Bunlar ortalama olarak kullanılan oranlardır. Elde edilen yoğunlaştırılmış su 2 gün bekletilip tülbent ile süzülür. Daha sonra bu suyu ebru teknesine koyup, öd ve toprak boyalarını suya ince ince döküp fırça ile bu renkleri yayıyoruz. Bu boya işlemi sonrasında suyun üzerine kağıt örtülür. Bu kağıt tek seferde çekildikten sonra kurumaya bırakılır. Bu çalışmanın geleneksel ebru sanatı olduğunu hatırlatalım. Çünkü daha modern malzemelerle ve tekniklerle de ebru sanatı yapılabilmektedir.

Ebru sanatı için ortamın da çok önemli olduğunu hatırlatalım. Oda sıcaklığındaki bir odada, toz tanelerinin gözle görülür biçimde uçuşmadığı ve ışık ortamının da ebru teknesini net biçimde görmenizi sağladığı bir atmosferde yapılması daha uygundur.

Ebru sanatı 27 kasım 2014’te Unesco tarafından Somut Olmayan Kültürel Miraslar Listesi’ne alınmıştır. Sanatların en naiflerinden biri olan ebru sanatının unutulmaması ve gelecek nesillere de aktarılması dileğiyle..

Önceki İçerikDikey Tarım Nedir? Dikey Tarımın Avantajları
Sonraki İçerikSedef Hastalığı Belirtileri – Çeşitleri ve Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz