Dünyevi Zevkler Bahçesi Tablosu | Evrenin Üçlü Hali

Dünyevi Zevkler Bahçesi tablosu
Dünyevi Zevkler Bahçesi tablosu

Dünyanın en değerli tablolarından biri olan Dünyevi Zevkler Bahçesi Tablosu Hollandalı Ressam Hieronymus Bosch’un 1503 yılında çizdiği ve yapımı 1 yıl süren eseridir. Eser ressamın en ünlü çalışmasıdır. Ahşap üzerine yağlı boya tekniği kullanılarak yapılan bu eser, 220 cm x 389 cm ebatlarındadır. Ayrıca bu tablo triptik kategoridedir. Bunun anlamı ise yan yana 3 adet resmin pano şeklinde birbiriyle ilişkili anlamlarda birleştirilmesi ve tek bir tablo haline getirilmesidir. Yan yana olan 3 resimden ortada olan diğerlerinden daha büyüktür ve tablonun odak noktasındadır. Yani tablonun ana teması ortadaki resimde işlenir, yanlarda bulunan resimler ise ana temayı destekleyecek yardımcı temaları konu edinir. Triptikler genelde ortaçağ ve rönesans dönemlerinde kilise altarları için kullanılmışlardır. Triptik formun en ünlü eserleri arasında Beşaret (Simone Martini), Ayrılış (Max Beckmann), The Merode Altarpiece (Robert Campin) ve Dünyevi Zevkler Bahçesi (Hieronymus Bosch) gibi çok önemli resimler bulunmaktadır. Dilerseniz yazının konusu olan Dünyevi Zevkler Bahçesi eserini yakından tanıyalım.

Dünyevi Zevkler Bahçesi Tablosu

Eserin odak noktasındaki büyük resim, aslında dünyamızı anlatmaktadır. Kimi sanat tarihçileri ortadaki resmi kaybedilmiş bir cennet olarak yorumlamaktadır. Çıplak insanlar cinsel arzuları, güzel meyveler ise dünyadaki bolluğu göstermektedir. İnsanlar dünyadaki tüm zevkleri tatmak istiyor, bir yandan hayvanları avlayıp birbirleriyle çatışıyorlar. Ortadaki nehirde bulunan devasa büyüklükteki kuşların hemen yanında ise bir erkek kadını cinsel ilişkiye zorluyor. İnsanlar, durmadan dünyayı değiştirip zarar veriyor ve doğayı alt üst ediyorlar. Tüm bunları yaparken, yarını yani öteki dünyayı düşünmüyor, fütursuzca günah işliyorlar.

Tabi insanlar iyi ve kötü olarak ikiye ayrılmaktadır. Tablonun solunda cennet, sağdaki resimde ise Dünyevi Zevkler Bahçesi’nde zevklerinin kurbanı olan kötü insanların bulunduğu cehennem tasvir edilmiştir. İyi ve kötü insanların gittiği iki farklı dünya..

Sol paneldeki resim yani cennet, oldukça sakin ve huzurlu bir yapıdadır. Resmin sol üstünde bir kule ve kulenin etrafında ise sarmal formdaki bir rotada uçuşan kuşlar göze çarpmakta. Resmin merkezinde bir dere ve içinde ise pembe renkli bir fıskiye vardır. Çeşitli hayvanlar bir arada, bu derenin suyundan içmekteler. Ne hayvanlar çatışıyor, ne insanlar herhangi bir şiddet eylemi içerisindeler. Zaten resimde görülen 2 insan var: Adem ve Havva. Ortalarında ise onları tanıştıran ve cennetin koruyucusu olan kişi tasvir edilmiştir.

Sağ paneldeki resim ise madalyonun öteki yüzünü göstermektedir, yani cehennem. Resmin üst tarafında bir şehir yanmaktadır. Aşağıya doğru kargaşa artmakta ve ölü bedenler karşımıza çıkmakta. Çeşitli fantastik biçimdeki yaratıklar insanlarla savaş halinde ve insanlar bozguna uğramış görünüyor. Cehennemde de tıpkı cennette olduğu gibi bir nehir var. Fakat bu nehir mavi ve duru değil aksine kapkaranlık ve kirli bir su ile bulanmış. İçinde batan bir kayık ve kaçılan insanlar var. Nehrin hemen altında ise mekanın kralı olduğunu açıkça ilan eden duruşu ve giyimiyle cehennem kralı ya da şeytan oturmakta. Garip bir başlık takan bu kral halinden memnun. Fakat tahtının altında ezilmiş olan insanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil.  

Kapak Resmi

Tablonun sağ ve sol panelleri orta panelin üstüne doğru kapanınca ise ortaya yeni bir tablo çıkmaktadır. Bu çizimde ise tanrının dünyayı yaratışı konulu bir çalışma vardır. Sol üstte tanrıyı tasvir ettiği iddia edilen ressam, resmin üstüne İncil’den bir alıntı yazmıştır: “O konuştu ve oldu; o emretti ve durdu.” Kapak resmi ve ön yüzdeki triptik biçimdeki Dünyevi Zevkler Bahçesi tablosunda anlatılanlar şüphesiz birbiriyle bağlantılı konulardır. Tablonun kapakları açılınca görülen bu üçlü sistemin arkasındaki güç (yaratıcı), tablo kapatıldığında ortaya çıkan resim aracılığıyla öğrenilmektedir.

Rönesans dönemine ait olan bu eser, Madrid’te bulunan Prado Müzesi’nde sergilenmektedir. Sanat kategorisinde bunun gibi farklı tabloların incelemelerini içeren yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim.

Önceki İçerikBob Marley – Hayatı ve ilginç ölüm nedeni
Sonraki İçerikGolden Gate Köprüsü – En Çok İntihar Edilen Köprü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz