Dünyanın En Uzun Adamı Robert Wadlow | Sultan Kösen

Dünyanın en uzun adamı Robert Wadlow kaç cm'dir?

Dünyanın en uzun adamı olan Robert Wadlow 2,72 metredir. Aslında insanların bu boylara ulaşması mümkün değildir. Ancak tıbbi bir sorun varlığında bu kadar uzayabilmektedirler. En uzun boylu insanlar genellikle Hipofizer Devlik, Marfan Sendromu, Eunukoid Uzunluk, Sotos Sendromu ve Akromegali gibi hastalıklara sahiptirler ve sıklıkla da Hipofizer Devlik hastasıdırlar. Tarihte yaşamış dünyanın en uzun adamı Robert Wadlow da Türkiye’nin en uzun adamı Sultan Kösen de hipofizer devlik hastasıdır. Sultan Kösen aynı zamanda dünyanın yaşayan en uzun boylu insanıdır.

Dünyanın En Uzun Adamı Robert Wadlow’un Hayatı

Robert Pershing Wadlow, 22 Şubat 1918 yılında doğmuştur ve 15 Temmuz 1940 yılında ölmüştür. Şu an itibari ile tıp tarihinde tanınmış en uzun boylu insandır. Alton’da doğduğu için Robert Wadlow’a Alton devi olarak da bilinirdi. Öldüğünde 272 cm boyunda ve 220 kg ağırlığındaydı. Ölümüne kadar boyu sürekli uzadı. Robert Wadlow’un boyunun anormal uzamasına hipofiz bezinin aşırı büyümesine ve aşırı büyüme hormonu salgılanması sebep olmuştu. Robert Wadlow’un 5 kardeşi vardı. Aile fertlerinin boyları normaldi. Alton Lisesi’nden mezun olduktan sonra hukuk okumak üzere Shurtleff Koleji’ne kaydını yaptırdı. 19 yaşındayken Robert Wadlow’un boyu 2,62 cm’ye ulaştı ve dünyanın en uzun insanı rekorunu yineledi. Ayakkabıları hala Amerika Birleşik Devletleri’nde Alton Sanat ve Tarih Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu ayakkabılar Robert Wadlow’a reklam amacı ile ücretsiz olarak verilmişti.

Robert Wadlow’un ayakkabısı

Yaşamının son yıllarında artık onun uzun vücudunu kaldıramaz hale gelmişti. 27 Haziran 1940 da ölümünden 18 gün önce Wadlow’un boyu doktorları tarafından 2,72 cm olarak ölçülmüştür. Ölüm zamanında Amerika’nın en ünlü insanlarındandı. 4 Temmuz 1940 da Ulusal Orman Festivali’nde yaptığı gösteride Robert Wadlow’un bacak protezlerinden biri ayağını vurdu. Yara yerinin otoimmün bir bozukluk nedeni ile kısa bir sürede enfeksiyon kaptı.  Robert Wadlow doktorların acil müdahalelerine rağmen 15 Temmuz 1940 da 22 yaşındayken uykusu esnasında öldü. En uzun boylu adam öldüğünde 2,72 metreydi. Wadlow’un cenaze törenine 40 bin kişi katıldı. Robert Wadlow’un tabutu 450 kg ağırlığındaydı ve 12 kişi tarafından taşınması gerekiyordu. Robert’in ailesi cenazenin çalınmaması ve rahatsız edilmesini önlemek için cenazenin beton ile örtülmesini istedi.

Türkiye’nin En Uzunu Sultan Kösen

Türkiye’nin ve Dünyanın En Uzun Adamı Sultan Köse

Sultan Kösen, 10 Aralık 1982 tarihinde Mardin’de doğmuştur. Guiness Rekorlar Kitabı’nın dünyanın en uzun boylu insanları listesinde 2 metre 51 santimetre boyu ile 7. sırada yer almaktadır. Şu an yeryüzünde yaşayan en uzun boylu insandır. Sultan Kösen 27,5 cm ile yeryüzünün en büyük ellerine ve 36,5 cm ile yeryüzünün en büyük ayağına sahiptir. Dünyanın en uzun adamının ayakkabı numarası 60 dır. Boyundaki aşırı büyümenin sebebi hipofiz bezindeki tümöre bağlı aşırı büyüme hormonu salgılanmasıdır. 10 yaşına kadar normal büyüme gösteren Kösen tümörün etkisi ile anormal büyümeye başlamıştır. Kösen eklem ve kaslarının uzun boyunu taşıyamaz hale gelmesi sebebiyle Amerika’nın Virginia Eyaleti’nde Virginia Üniversitesinde Gamma Knife olarak bilinen radyo cerrahi yöntemi ile ameliyata alındı. 2010 yılının Ağustos ayında geçirdiği bu ameliyat sonucu Sultan Kösen’in büyümesi durmuştur.

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Uzun İnsanları Listesi

Robert Wadlow
John Rogan
John F. Carroll
Leonid Stadnyk
Väinö Myllyrinne
Édouard Beaupré
Sultan Kösen
Jinnat Ali
Vikas Uppal
Don Koehler
272 cm
267 cm
263,5 cm
257 cm
251,4 cm
251 cm
251 cm
249 cm
249 cm
249 cm
Önceki İçerikZaro Ağa ve Dünyanın En Uzun Süre Yaşayan İnsanları
Sonraki İçerikDünyanın En Kısa İnsanı Kimdir – En Küçük İnsanların Boyları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz