Dünyanın En Kısa İnsanı Kimdir – En Küçük İnsanların Boyları

Dünyanın en kısa insanı rekorunu elinde bulunduran Chandra Bahador Dangi kimdir?
Dünyanın en kısa insanı rekorunu elinde bulunduran Chandra Bahador Dangi kimdir?

İnsanların boy ortalaması ülkeden ülkeye, coğrafyaya, genetik faktörlere ve yaşam tarzı gibi birçok etkene göre değişmektedir. Örneğin Türkiye’de boy ortalaması 167.2’dir. Türk erkeklerinin boy ortalaması 1.74 Türk kadınlarının boy ortalaması ise 1.59 cm’dir. Dünyanın en uzun kadınları 1.70 cm ortalamayla Hollanda, en kısa kadınları ise 1.42 cm ortalama ile Bolivya’da bulunmaktadır. En uzun erkekler kategorisinde 1.84 ortalamayla Bosna Hersek ve Hollanda ilk 2 sırayı paylaşırken, en kısa erkekler ise 1.58 cm ortalama ile Endonezya’da yaşamaktadır. Gelin hep beraber dünyanın en kısa insanı, en kısa anneyi, en kısa vücut geliştirmecisini ve Guiness rekorlar kitabına giren boy uzunluklarını hatta inanması güç ağırlıklarını öğrenelim.

He Pingping, 72,4 santimetrelik boyu ile hareket edebilen dünyanın en kısa adamı olarak Guiness Rekorlar Kitabında yerini almıştı. Eylül 2008’de bu ünvanı kazanan Pingping, Mart 2010’da ölene kadar yürüyen en kısa adam ünvanına sahip oldu. He Pingping Çin’in Moğalistan Özerk bölgesinde Ulanqab’da doğdu. Pingping’in büyüyememesine sebep olan hastalık cam kemik hastalığıdır. Kemik hastalığı nedeni ile gelişemeyen ve uzamayan Pingping bu sayede ünlü olsa da geçirdiği rahatsızlık sebebiyle 2010 yılında hayata veda etti. He Pingping’in ölüm nedeni ise kalp yetmezliğidir.

Dünyanın en kısa adamı olarak bilinen He Pingping'in boy uzunluğu
He Pingping

Stacey Herald, 70 santimetre boyunda olan Herald, 3 çocuk annesidir. İlk çocuğunu 21 Ekim 2006 tarihinde doğurdu. Doktorlar Stacey’e hamile kalırsa bebeğin çok fazla büyüyebileceği annenin ciğerini ve kalbini ezebileceği uyarısında bulunmuş. Doğum yapmasının çok sakıncalı olmasına rağmen ölümü göze alarak anne olmuştur. Herald’ın doktoru doğumlarda bebeklerin annesinin ağırlığının yarısı kadar ulaştığını söylemiştir. Çocukların doğumu sezaryen ile gerçekleşti. Kendinden kat ve kat uzun olan kocası ile 2000 yılında tanışıp 2004 de evlenen çift, ilk doktor ziyaretlerinde bebek sahibi olamayacaklarını duyunca çok üzülmüşlerdi. Stacey Herald, dünyanın en küçük annesidir.

Dünyanın En Kısa Vücut Geliştiricisi

Aditya Dev’in boyu sadece 90 santimdir. Ağırlığı ise sadece 9 kilogram. Hindistan’da yaşayan Aditya Dev, dünyanın en kısa insanı değil ama dünyanın en kısa vücut geliştiricisi olması onu bir hayli ilginç kılıyor. Ağırlığı sadece 9 kilogram olmasına rağmen her gün 1,5 kg ağırlığı kolaylıkla kaldırabiliyor. 2006 yılında bu özelliği ile dünyanın en kısa vücut geliştiricisi unvanını almıştır. 13 Eylül 2012 de beyin anevrizması rüptürü sebebiyle ölmüştür.

Paulo Gabriel Da Silva Barros ve Katyucia Lie Hoshino çifti ise farklı bir rekoru ellerinde tutuyorlar. Brazilya’da yaşayan 90 santimetrelik Paulo ile 26 yaşındaki 88 santimetrelik Katyucia Guiness rekorlar kitabında dünyanın en kısa çifti unvanına sahiptirler.

Türkiye’nin En Kısa İnsanı

Elif Kocaman, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşamaktadır. 72,6 santimetre boyu ile dünyanın en kısa kadını ünvanına sahipti. Ancak 2011 yılında 69 santimetrelik boyu ile ABD’li Bridgette Jordan’a kaptırmıştır. 1989 doğumlu Elif Kocaman şu an itibari ile Türkiye’nin en kısa insanı unvanına sahiptir. Dünyanın en kısa insanı olmasa da Türkiye’nin en kısa insanı olmanın kendine yeteceğini söyleyen Kocaman hayatından memnun.

Dünyanın En Kısa İnsanı Rekoru

Dünyanın en kısa insanı rekorunu elinde bulunduran Chandra Bahador Dangi kimdir?
Dünyanın en kısa insanı rekorunu elinde bulunduran Chandra Bahador

Chandra Bahador Dangi 30 Kasım 1929 yılında doğmuştur. Nepalli Dengi, dünyanın en kısa adamı olarak bilinmekte. Dangi rekoru elde ettiğinde 72 yaşındaydı. Dangi rekoru 57 santimetre boyuna sahip olan Gül Muhammed’den alarak rekorun yeni sahibi oldu. Dangi 54,6 santimetre boyu ile 2012 de dünyanın en kısa insanı olarak Guiness rekorlar kitabında yer almayı başardı. Bir turist tarafından keşfedilene kadar kimse tanımıyordu. Bu sayede ünlü oldu ve birçok yerde gösteriye çıktı. 13 Kasım 2014 yılında Guinness’in düzenlediği etkinlik kapsamında dünyanın yaşayan en uzun adamı olan Sultan Kösen ile tanıştı. Dünyanın en kısa insanı ile dünyanın en uzun adamı bir araya geldi. Chandra Bahador Dangi 3 Eylül 2015 yılında hayatını kaybetti. 2020 tarihi itibari ile Chandra Bahador Dangi’nin rekoru kırılamamıştır.

Günümüzde dünyanın en kısa insanı kaç cm boyundadır?

Edward Nino Hernandez, Kolombiya’nın Bogato şehrinde yaşamaktadır. 1986 yılında doğan Bogota sadece 10 kilo ağırlığındadır. Annesi oğlunun büyümesinin 2 yaşından bu yana durduğunu söylüyor. Yarı zamanlı dansçı olarak çalışan Hernandez ajansa yaptığı söyleminde mutluyum çünkü benzersizim demiştir. Edward Nino Bogota şu an itibari hareket edebilen ve yaşayan olması bakımından dünyanın en kısa insanıdır.

Jyoti Amge dünyanın en kısa kadını ve boy uzunluğu
Jyoti Amge: dünyanın en kısa kadını

Jyoti Amge, akondroplazi adı verilen kemik hastalığına sahiptir. Jyoti Amge 16 Aralık 1993 tarihinde doğmuştur. Hindistan Maharashtra’da doğan Amge aşçılık ve oyunculuk yapmıştır.  62,8 santimetrelik boyu ile dünyanın en kısa, yaşayan kadın rekorunu elinde bulundurmaktadır. Jyoti Amge’nin oynadığı filmler; Body Shock, Bigg Boss 6, American Horror Story: Freak Show ve Maatharam’dır.

Önceki İçerikDünyanın En Uzun Adamı Robert Wadlow | Sultan Kösen
Sonraki İçerikPisa Kulesi Nerede? Kulenin Asırlık İlginç Hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz