Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizleme | Tartarı Önlemenin Yolları

Diş taşı tartarı nasıl önlenir, diş taşını temizlemenin yolları nelerdir?

Diş taşı(calculus), dişlerin çevresinde uzun süre kalan gıda artıklarının mineralizasyonu sonucu oluşun sert yapıdır. Yetişkinlerde sık sık karşılaşılan calculus, diş tartarı olarak da bilinir. Diş taşları, doğal diş yüzeyinde yada diş protez yüzeylerinde bakteriyel plağın kalsifiye olmasıyla oluşur. Diş etinin üstünde olabildiği gibi diş eti altında da taş oluşabilir. Bunlardan, Supragingival, diş etinin üstünde olanlar ağız içerisinde görülebilir. Beyaz ve Beyazımsı-sarı renkli, çamur sertliği kıvamındadır. Diş etinin altında diş taşları diş eti hastalıkları gingivitis ve periodontitisle daha ilişkilidir.

Tartar oluştuğu zaman diş fırçalamayla ağızdan uzaklaştırmak mümkün değildir. Dişte tartar oluşmadan önce diş eti; kızarıklık, ödem, dokunulduğunda kanama gibi belirtiler verir. Bu dönemde yapılan fırçalama, diş ipi kullanımı ve gargara ile diş eti hastalığı oluşmadan önlenebilir.

Diş taşı, ağız kokusu ve diş eti hastalıklarının en önemli sebebidir. Diş eti hastalıklarına plak içerisinde bulunan bakteriler neden olur. Tartar oluştuğu zaman bu plakların önüne geçilemez hale gelir. Böylece tartar bakterilerin salgıladığı ürünlerin etkisiyle iltihabına zamanla diş etinin dişe tutunduğu liflerin kopmasına, diş etlerinin çekilmesine ve sonrasında kemik kaybına neden olur. Tedavi edilmezse diş kaybedilebilir.

Diş Taşı Temizleme ve Önleme Nasıl Yapılır?

Calculus, diş eti iltihabı ve periodontitis gibi diş eti hastalıklarına sebep olduğu için tartarın mutlaka temizlenmesi gereklidir. Düzenli diş hekimi kontrolleri diş taşlarının temizlenmesini de sağlar. Diş taşı temizliği için gratuar ve küret adı verilen aletler kullanılarak diş yüzeyinin kazınması ile yapılır. Bu işlem rahatsız edicidir. Tartar temizliğinde diğer yöntem ise ultrasonik aletlerin kullanılmasıdır. Bu alet oluşturduğu titreşim ile diş taşı temizliği yapmaktadır. Diş taşının temizliği anestezi uygulanmadan yapılan bir işlemdir. Temizlik sonucunda diş etindeki kırmızı, kanamalı durum uzaklaşacaktır.

Diş taşı oluşumunu önlemek için en iyi yöntem ağız sağlığı rutinidir. Günde 2 kez florürlü diş macunu ile dişlerin fırçalanması, günlük diş ipi kullanımı, ağız içi antibakteriyel gargaraların kullanılması tartar oluşumunu önleyecektir. Calculus oluşumu için macunların etkisinin supragingival, diş eti üstündeki tartar oluşumunu engellediği, diş etinin altında oluşan diş taşlarının etkisinin üzerinde az olduğu bilinmektedir. Diş etinin altındaki diş taşlarının diş eti hastalıklarıyla ilişkili olduğunu söylemiştik. Bu yüzden diş taşı temizliği için düzenli hekim kontrolleri önemlidir. Diş hekimi 6 ayda bir ziyaret edilmelidir.

Önceki İçerikEn Kaliteli Kedi Mamaları – En İyi Kedi Maması Seçimi
Sonraki İçerikKavimler Göçü Nedir? | Kavimler Göçünün Nedenleri | Sonuçları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz