Dikey Tarım Nedir? Dikey Tarımın Avantajları

Dikey tarım nedir?
Dikey tarım nedir?

Günümüzde dünya nüfusu 7,3 milyar iken 2050 yılında 9,1 milyar olacağı öngörülmektedir. Bugün dünya nüfusunun yarısı kentsel alanda yaşamaktadır. 30 yıl sonra kentsel nüfusun %70 den bile fazla olması beklenmektedir. Gitgide hızla artan nüfus artışıyla birlikte insanların gıda ihtiyaçlarının karşılanması zorlaşmıştır. Gerek yanlış arazi kullanımı gerekse tarım arazilerinde kullanılan geleneksel tarım yöntemleri ile tarım arazilerinin azalması ve artan tüketim taleplerinin de karşılanamamasına neden olmuştur. Tarım arazilerindeki istenmeyen kayıpların önüne geçmek, ürünlerin verimliliğini artırmak, kırsal alan ile kentsel alan arasındaki nakil sorunlarını gidermek, mevsimsel risklerden kurtulmak, zirai kalıntı sorununun önüne geçmek ve su kullanımında ekonomi sağlamak dikey tarım fikrinin ortaya çıkışındaki temel ilkelerdir.

Dikey Tarım Nedir?

Dikey tarım terimi, Gilbert Ellis Bailey’in 1915 de ki kitabı dikey tarımda ilk olarak karşımıza çıkmıştır. Bailey’in bu terimi kullanımı günümüzdeki ile aynı değildir. Columbia Üniversitesi mikrobiyoloji uzmanı Dr. Dickson Despommier 1999 yılında bir grup öğrencisiyle birlikte dikey tarım üzerine detaylı çalışmalar yapmıştır. O dönem Amerikan basınının da dikkatini çekmeyi başaran Despommier, iklim değişikliği ile geleneksel çiftçiliğin gitgide maliyetinin yükselmesi ve gerçekleşen teknolojik gelişmelerin sera çiftçiliğini daha ucuz ve avantajlı hale getirilebileceğini bunlara bağlı olarak dikey çiftçiliğin daha cazip hale geleceğini söylemiştir. Despommier’in en büyük hayali ise 50 yıl içerisinde dünyada üretilen gıdanın yarısının dikey çiftçilikten sağlanmasıdır. Bu şekilde ciddi büyüklükteki tarım arazisinin terk edilebileceğini bu sayede ekosistemin kendi fonksiyonlarını hızlı bir şekilde onarabileceğini ve küresel ısınmayı da yavaşlatacağını belirtmektedir.

Dikey tarım, ekilebilir toprak arazilerinin az olduğu ya da belki de hiç olmadığı yerlerde farklı materyaller ve sistemler ile tarım ürünlerinin dikine yerleştirilmesi önerisine dayanmaktadır. Günümüzde dikey tarım örnekleri tüm dünya da görülmektedir. Şehir merkezlerinde tarım yapma fikri gün geçtikçe insanlara daha da cazip gelmektedir. Dikey tarımın amaçlarından, büyük şehirlerdeki gökdelenlerde üretim yapılması fikri henüz endüstriyel düzeylerde yeterli ilgiyi görmemesine rağmen teknolojinin gelişmesi ile fikrin gelecekte belki de daha farklı şekillerde gerçekleşebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca dikey topraksız tarım teknikleri gelecekte uzay programları içinde umut vaat etmektedir.

Dikey Tarım Tekniğinin Avantajları

  • Dikey tarımda kullanılan teknikler sayesinde su ekonomisi sağlanır. Normal tarıma göre %70-95 oranında su tasarrufu sağlar.
  • Toprağa bağlı olmadan her yerde tarımsal üretim olanağı sağlar.
  • Kontrol edilebilir iklim kontrolü beraberinde erkencilik, verim ve kalite artışını sağlar.
  • Kentlerde üretilmesi pazara yakınlık, yerel üretim ve mevsimsel pazar fırsatları sunar.
  • Optimize edilmiş üretim mahsul kayıplarını önler. 
  • Geleneksel tarım yöntemlerindeki gibi böcek ilacı kullanılmaz.
  • Çevre dostudur. Biyo çeşitlilik ve çevre üzerine herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Dikey Tarım Üretim Sistemleri

Topraksız tarım içerisinde dikey tarım yetiştirme ortamına göre üç ayrı gruba ayrılır.

Aeroponik sistem

Aeroponik sistemde temelde çıplak kök yüzeyine besin eriyiklerinin fasılalı veya fasılasız sis halinde verilmesi esasında dayanan bir hava su kültürüdür. Sistemde yetiştirilecek bitki türüne göre daha önceden belirlenmiş olan su ve besin maddeleri su havzasından zamanlayıcıya bağlı bir pompa kanalıyla modüller sistemler ile bitki gereksinimlerini karşılanmak için kök sistemine püskürtülür. Sistemin sağladığı en büyük avantaj ise su ve gübre kullanımında ekonomi sağlamasıdır. En büyük dezavantajı ise köklerin asılı durduğu haznenin devamlı nemli olmasından dolayı bakteri ve mantar üremesi ihtimali olmasıdır.

Akuaponik sistemler

Akuaponik sistem, akuakültürde kullanılan suyun hidroponik sistemlerde kullanılmasına dayalı bir uygulamadır. Bu sistemdeki temel amaç akuakültürde kullanılan suyun kirlilik yükünün azaltılması veya yok edilmesidir.

Hidroponik sistemler

Hidroponik tarım tekniği, topraksız tarımda ilk kullanılan teknik olarak karşımıza çıkar. Hidroponik kelime anlamı olarak besin çözeltisi içerisinde desteksiz bitki yetiştiriciliği anlamına gelir. Bununla birlikte besin çözeltisi kullanarak katı ortamda besin yetiştiriciliği de bu tanım içerinde yer alır. Hidroponik sistemler sıvı veya agregatlar olarak iki gruba ayrılır. Sıvı sistemlerde bitki köklerini destekleyecek katı ortam bulamazken agregat sistemlerde katı ortam desteği bulunur.

Önceki İçerikPierre Robin Sendromu nedir? Pierre Robin Sekansı
Sonraki İçerikEbru Sanatı | Sanatların En Naifi Ebru Sanatı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz