Dijital Sanat Müzesi MORI Building’te Eşsiz Sergiler

Dijital Sanat Müzesi
Dijital Sanat Müzesi

Çoğumuz hayatında en az bir müze gezmiştir. Peki aranızda hiç dijital sanat müzesi gezen oldu mu? Dünyanın ilk dijital sanat müzesini açan teamLab Borderless ekibi ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sundu. 2018 yılında teamLab Borderless sanat kolektifi ve MORI Building birlikteliği sonucunda açılan müze Tokyo’da bulunan Odaiba adasında bulunmaktadır. Dünyanın ilk dijital sanat müzesi ünvanını elde eden müze 10.000 metrekare alan içerisinde 500’ü aşkın bilgisayar ve 470 projektör ile ziyaretçilerine hiç unutamayacakları bir deneyim sundu. MORI Building Digital Art Museum adındaki müze 5 ana tema çerçevesinde kurgulanan sergilerden oluşuyor.

Dijital Sanat Müzesi İçindeki Sergilerden Bazıları

Sketch Aquarium Sergisi: Daha çok çocuklar için kurgulanan bu sergide mekanın çevresini dolaşan sanal bir akvaryum mevcut. İçerideki masalarda oturan çocuklar ise bulundukları atmosferden ilham alıp eskizler çiziyorlar. Hayal güçlerinin doruklarına ulaşan çocukların çizdiği çeşitli canlılar ise akvaryumun duvarlarına yansıtılıp suyun içinde sanal olarak yüzdürülüyor.

En Tea House sergisinde sipariş ettiğiniz çay ile birlikte etrafta çiçekler belirmeye başlıyor. Sanal ortamda üretilen bu doğal ortam gerçek dünya ile birleşip arttırılmış gerçeklikle donatılan bir deneyim yaşatıyor. Çayınız azaldıkça ise bu bitkiler giderek azalmakta. Athletic Forest adlı sergide ise sanal bir orman mevcut. Bu sanal orman sergisinde dijital olarak karşınıza çıkan çeşitli meyveler, engeller ve havai fişekler bulunuyor.

Forest of Resonating Lamps sergisinde, adeta zaman kavramını sorgulatacak bir sergi bulunuyor. Etrafta asılı ayna ve lambalar karanlık bir mekanda yer alıyor. Bu mekan içinde ışık bir lambadan ötekine geçiyor ve kullanıcıda sonsuzluk içinde yüzüyormuş gibi bir hissiyat uyandırıyor.

Tasarım ekibinin isminde bulunan ve Borderless kelimesi sınırsız anlamına gelir. Ekip yaptığı çalışmalar ile sanat ve teknoloji arasındaki sınırları ortadan kaldırıyor. Işık ve dokunma eylemi üzerine kurgulanmış olan dünyanın ilk dijital sanat müzesi MORI Building Digital Art, ziyaretçilerine interaktif bir deneyim sunuyor. Müzeye grupça yapılan ziyaretlerde ise kendi dünyanızı oluşturma imkanı sunuluyor.

2018 de kurulan dünyanın ilk dijital sanat müzesinin birgün bizim ülkemize de gelmesini umuyoruz. Böylece sanatın dijital dünya eşliğinde deneyimlenebilir olması ve interaktif-alternatif sanal dünyalar oluşturması ülkemizdeki sanat severler tarafından da deneyimlenmiş olur.

Müzenin resmi internet sitesini ziyaret etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikSiyam İkizleri | Aynı Bedende Geçen Hayatlar
Sonraki İçerikŞahi Topu – Fetih Döneminin En Büyük Topu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz