Coco Chanel – İlk Kadın Pantolonunun Tasarımcısı Kimdir?

İlk kadın pantolunu tasarımcısı olan moda tasarımcısı Coco Chanel kimdir? Gabrielle Coco Chanel hayatı ve yaptıkları

Coco Chanel, günümüzde lüks ve stil deyince dünyanın en önde gelen markalarından biridir. Bugün kullandığınız parfümlerden tutunda elbiselere, saatlere, gözlüklere kadar geniş bir ürün yelpazesinde dünya lideridir. Coco Chanel, dünyada ilk kadın pantolonunu tasarlayan ve giyen kadın olması ile moda anlayışını adeta yeniden yazmış ve hayat hikayesi ile birçok kadına ilham kaynağı olmuştur. Sizlere bu yazımızda Coco Chanel’ın kim olduğundan ve başarı hikayesinden bahsedeceğiz.

Asıl adı Gabriel Bonheur Chanel’dir. Coco Chanel, Time’ın yayınladığı yüzyılın en önemli 100 insanı listesinde ismi geçen tek moda tasarımcısıdır. Coco Chanel, 1883 yılında Fransa’nın Saumur şehrinde 7 kişilik bir ailede dünyaya gelmiştir. 6 yaşındayken annesini verem hastalığından ötürü kaybetmiştir. Bundan sonraki dönemde ise babası annesinin ölümü üzerine onu ve kardeşlerini yetimhaneye vererek Chanel ve kardeşlerini bir daha hiç görmemek üzere terk etmiştir. Bu süreçte de eğitim hayatını Notre Dame Katolik Manastır’ında tamamlayan Coco dikişle ilk defa burada tanışmıştır.

18 yaşına geldiğinde manastırdan ayrılıp kardeşleriyle birlikte Aubazine’de bir evde yaşamaya başlarlar. Channel burada askerlere kıyafet diken bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Çıraklık yaptığı işi sürecinde ona gelen bir müşterisi olan subay ve milyoner Etienne Balsan ile tanışır. İkili birbirlerine burada âşık olurlar ve birlikte yaşamaya karar verirler. Bundan sonraki süreçte ise Etienne, Coco’yu yanına alarak onu çiftliğine götürür ve 3 yıl kadar bir süre boyunca Balsan’ın şatosunda yaşarlar. Bu 3 yılda Coco lükse dair aklımıza gelebilecek her şey ile tanışır.

Coco’nun Etienne Balsan’dan bir çocuğu olmuştur. İlk başlarda bu lüks yaşam tarzı hoşuna gitse de her gün parti vermek ve misafir ağırlamak aslında pek ona göre değildi. Hayatının önemli dönüm noktalarından birisi de yine bu partilerden birinde gerçekleşir. Bir gün Etienne Balsan’ında arkadaşı olan Edward Boy Capel ile partilerden birinde tanışır. Etienne’den sonra Capel ile bir aşk yaşayarak arkasına bile bakmadan Capel ile birlikte 1908’Paris’e giderler. Coco’nun Capel ile birlikteliği evliliğe dayanan bir ilişki değildi.

Coco Chanel dikiş öğrendiğinden itibaren şapka yapmaya karşı bir ilgisi vardı. 1910 yılında ise artık bu şapkaları halka sunup bundan da gelir elde edebilmek amacıyla dükkân açtı. O yıllarda Chanel’in 21 tane şapka dükkânı vardı. Ardından da lüks ve kişiye özel kıyafet tasarımları yapmaya başladı. Channel markası gittikçe büyüyordu. Hayatının bu döneminde fark etti ki insanlara kıyafetler ve aksesuarlar tasarlamak ona zevk veriyordu. Artık hayatı boyunca yapacağı işe karar vermişti.

Tam her şey yoluna girdi dediği an Capel’i trafik kazasında kaybetti. 27 yaşında ailesinden kalma bir mirası da olmayan bir kadın olarak elbette bu girişiminin finansal desteğini sağlayan ve üstlenen kişi Edward Boy Capel’di. 1912 yılında dönemin ünlü tiyatro oyuncularından biri olan Gabriel Dorziat toplumun büyük bir kesimine hitap edeceği bir tiyatro oyunu sergilediği esnada Chanel’in şapkalardan birini takınca kariyeri hızla yükselmeye başladı. Artık tasarladığı ve sattığı ürünler sadece şapka ile sınırlı değildi. Coco Chanel yaptıkları ile moda anlayışını yeniden yazdı. Bunlardan belki de en önemlisi Coco Chanel’in maskülen tarzında kadınlara  yakışacağını savunmasıdır.

Modanın Tarihini Yeniden Yazan Kadın Coco Chanel

Coco Chanel, ilk kez pantolon giyen kadın olarak bu konuda kadınların önünü açmış oldu. Chanel günlük hayatına pantolon giymeyi seviyordu. Hatta sıklıkla erkek arkadaşının takım elbiselerini kendine göre dönüştürüp giyiyordu. Coco, kadınlar için pantolon tasarlamaya başladığı 1914 yılında 1. Dünya Savaşı başlamıştı ve o dönemde kamu sektöründe çalışan birçok kadın da etek giymeye devam ediyordu.

İlk kadın pantolonu tasarımcısı Coco Chanel kimdir?

Chanel pantolon tasarlamaya başladıktan kısa bir süre sonra pantolon, kadınlar için fonksiyonel bir giysi haline geldi ve hızla kabul gördü. O yıllarda sadece cenazelerde giyilen siyah renk elbiseleri, davetler için tasarladığı kıyafetlerde uygulayarak siyah rengini günlük hayatımızda içerisinde de kullanmış oldu. Coco yasın rengini modanın ve şıklığın rengi haline getirdi ve Chanel markasının sembolü olan siyah elbiseyi tasarladı.

Chanel her zaman sadelikten yanaydı. Sadece inci kolye ile de şık olabileceğini gösterdi. Chanel demişken parfümden de bahsetmeden olmaz. Uğurlu rakamı olan 5’in adını verdiği No5 Chanel parfümü ile kadınlar için kusursuz olan parfümü tasarladı. Gündüz veya akşam demeden giymiş olduğumuz siyah elbiseleri günlük hayatımıza taşıdı.

Bir diğer büyük adımı ise kadınların beyaz kalmak adına şemsiyelerin altından çıkmadığı bir dönemde bronz ten modasını yarattı. Şimdi belki de birçok kişinin bilmediği bilgiyi sizinle paylaşacağım. Atatürk’ün isteği ile 1930 yılında Türk ordusunun üniformalarını tasarladı ve 1980 yılına kadar Chanel’in tasarladığı üniformalar Türk ordusu tarafından kullanıldı. Coco Chanel 1983 yılında Paris’te öldü. Channel’in hayatı 2009 yılında sinema perdesine yansıdı. Chanel’in hayat hikayesi ve kendine olan güveni ile birçok kadına ilham kaynağı oldu, olmaya da devam ediyor.

Önceki İçerikBaykal Gölü – Dünyanın En Derin Gölü | Gerçek Bir Kış Masalı
Sonraki İçerikZaro Ağa ve Dünyanın En Uzun Süre Yaşayan İnsanları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz