Çin Seddi Gerçekleri | İnsanoğlunun Yaptığı En Büyük Yapı

Çin Seddi nerede neden yapılmıştır? Çin Sedd tarihi

Çin Seddi, birçok efsaneye konu olmuş bir duvardır. Bu yazımızda Çin Seddi ile ilgili ilginç bilgiler vereceğiz. Ayrıca bu set ile ilgili bazı gerçek olmayan efsaneleri gün yüzüne çıkaracağız. İsterseniz Çinliler tarafından inşa edilen, dünyanın en büyük yapısına göz atalım.

8850 km uzunluğu ile dünyanın en uzun duvarıdır. Aslında insanlık onu 6500 km olarak bilse de, bilinenden 2300 km daha uzundur. Tüm ana kol ve yan kollarıyla birlikte toplam uzunluğunun 21.000 km olduğu söylenir. Duvarın yerden yüksekliği ortalama 3-5 metre arası değişmektedir. Kalınlığı ise 6-7 metre arası değişir. Duvarın üstünden atlı arabalar yürütülebilecek bir kalınlıkta yapılmıştır. Her 400 metrede bir gözlem kulesi bulunmaktadır. Duvarların yapımında harç ve tuğla kullanılmıştır. Çin Seddi’nin yapımında yaklaşık 10.000 işçinin çalıştığı rivayet edilir.

Çin Seddi nerededir? Set, Çin devletinin kuzeybatısı boyunca uzanmaktadır.

Çin Seddi Neden Yapılmıştır?

Bu duvarın yapılmasında birçok faktör vardır. Bunların başında;

  1. Kuzeyden gelebilecek saldırıları önlemek
  2. Türk ve Moğol akımlarının önüne geçmek
  3. Gümrük vergilerinin toplanmasını kolaylaştırmak
  4. Birbirleriyle savaşan Çin beylikleri tarafından ayrı ayrı yerlerde, birbirlerinden korunmak amacıyla yapılmıştır. Daha sonrasında beyliklerin yıkılmasıyla birleştirilmiştir.
  5. Ülkeden kaçışları engellemek
  6. Ülkenin tek çatı altında birleştiğini herkese göstermek

Çin Seddi’nin Yapım Tarihi ve Efsaneler

Çin Seddi’nin yapımı yaklaşık 2000 yıl sürmüştür. Duvarın yapımına MÖ. 8.yy’da başlandığı söylenmektedir. Duvarın tamamlanması ise 1300 yıllarına doğru olmuştur. Çin Seddi’nin resmi bitiş tarihi ise 1644 yıllarına denk gelir. Song Ming hükümdarlığının yıkıldığı dönem bu dönemdir. Avrupalılar, bu duvardan 1605 yılında Portekizli kâşif Bento De Gois’in keşfetmesiyle haberdar olmuştur.

Çin Seddi tarih boyunca çok fazla isimle anılmıştır. Bugünkü ismini ise 19.yy’ın başında almıştır. Daha önceki birkaç ismi şöyledir: Kale, kemer, hudut, hatta Dünyanın Ejderhası ismini almıştır.

Dünyanın en uzun yapısı olan Çin Seddi nerededir? Neden yapılmıştır? Uzunluğu ne kadardır?

Çin Seddi’nin bazı duvarları zayıf yapılmıştır. Bunun en büyük nedeni düşmandan korunmak değil, düşman saldırılarını yavaşlatmaktır. Çin seddinin inşasında çalışan insanlar genelde ya ceza almış kişiler ya da düşman saldırılarında esir düşmüş insanlardır. 20’den fazla beyliğin ayrı ayrı noktalarda inşasını yaptığı bu duvarı birleştirme kararı alan imparator Qin Shi Huang olmuştur. Çin imparatorunun aldığı karara göre tüm duvarlar sınırlarından eksik yerler tamamlanarak birleştirilmiştir.

Çin Seddi ile ilgili birçok efsane vardır. Bu efsanelerden birkaçına göz atalım:

  1. Çin Seddi’nin uzaydan görülme efsanesidir. Bu efsane gerçek dışıdır. Çin Seddi uzaydan görülemez. Hatta 1,5 km yükseklikten bile görülmemektedir.
  2. Diğer bir efsane ise bu duvarın sınırlarını, inşasını izleyen bir ejderhanın çizdiğidir. Akla çok uygun olmayan bir efsane olsa da dilden dile yüzyıllar boyunca yayılmıştır.
  3. Çin Seddi için en yaygın bir başka efsane ise bu duvarın inşaatında ölü insanların kullanıldığıdır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bu efsane de çürütülmüştür

İnsanoğlunun bugüne kadar yaptığı en büyük eser olan Çin Seddi, 1987 yılında UNESCO dünya mirası listesine girmiştir. 7 Temmuz 2007’de ise Dünyanın 7 harikasından biri olmuştur. Daha sonra sonrasında oy kullanan kişilerin şahsi fikrini yanlış beyan ettiği gerekçesiyle kaldırılmıştır.

Önceki İçerikEn İyi Balık Yemleri Nelerdir? Doğru Yem İle Balığınıza İyi Bakın
Sonraki İçerikOyun Teorisi Nedir ? Akıl Oyunları Filmine Konu Olan Ünlü Teori

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz