Çiko Tablosu – Fakir Evlerinin Duvarda Ağlayan Çocuğu

Ağlayan Çocuk Çiko tablosu
Ağlayan Çocuk Çiko tablosu

Ağlayan Çocuk Çiko dünyanın pek çok ülkesinde yıllarca duvarları süsleyen, 1980li yılların Türkiye’sinde evlerde, dükkanlarda, lokantalarda hatta minibüs camlarında görmeye alışık olduğunuz bir resimdi. Aklınıza böyle bir tablo geldi mi? Belkide Burhan Altıntop’un evinde olan tablo olarak hatırlıyorsunuzdur. Ağlayan Çocuk tablosundan bahsediyoruz tabi. Yada nam-ı diğer Çiko’dan… Aslına bakarsanız bu tablo sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok seviliyordu. Ancak The Sun gazetesinin yaptığı haberler ile lanetli damgası yedi.  Ağlayan Çocuğun tablosu lanetli mi? Bu nasıl oldu? Gelin anlatalım.

Ağlayan Çocuk Resmi Kimin Eseri?

1911 doğumlu İtalyan ressam Bruno Amadio, Venedikli turistlere resim satarak geçimini sağlıyordu. Toplamda 27 adet tablosu olan Bruno Amadio‘nun resmettiği Çiko 1950li yıllardan itibaren tüm dünyada birden popüler olmaya başladı. Ağlayan Çocuk tablosu o kadar sevildi ki her ülke kendi kültüründen bir şeyler kattı resme. Kimi zaman ela gözlü, kumral olan Çiko kimi zamanda sarışın mavi gözlü oldu. Bazen yamalı yırtık giyindi bazen de fularlı ve şık giyindi. Hatta bazı resimlerinde cinsiyet bile değiştirdi. Ancak 30 yıl boyunca ülke ülke dolaşan Çiko’nun şöhreti bir günde yerle bir oldu. Dünya çapında milyonlarca satan gözleri yaşlı masum çocuk, bir anda uğursuz ve lanetli oldu.

Her şey  4 Eylül 1985 günü İngiltere’nin Yorkshire şehrindeki yangınla başladı. The Sun gazetesi bu yangından bahsediyor, haberde evde bir tek Ağlayan Çocuk Resmi’nin sağlam kaldığı yazıyordu. O güne kadar İngiltere’de  50 bin adet Ağlayan Çocuk Portresi dağıtılmıştı. Her biride yoksul evlerin duvarlarını süslemişti. Kötü hava koşulları, bakımsız evler ve tıkanan bacalar yüzünden yangınlar çıkıyordu. Sıklıkla da bu yangınlar yoksulların evinde oluyordu. Ne zaman bir yangın çıksa gazeteciler haber olsun diye Çiko’yu suçluyordu. Gazete satışlarını arttıran bu haber editörlerinin de işine geliyordu. Onlarda abarttıkça abarttılar. The Sun gazetesi halka ellerindeki resmi yollamaları için çağrıda bulundu. Çağrının üzerine 2500 okuyucu evlerindeki resmi gazeteye yolladı. Gazeteciler de resimleri toplu halde yakıp gazetelerine manşet yaptılar.

Çiko hakkında üretilen komplo teorilerinin birinde İtalyan ressam Bruno Amadio, çocuklara eziyet ediyor. Onların bu korkmuş hallerini resimlerinde çiziyordu. Komplo teorisine göre Çiko’nun resmi yapıldıktan sonra Çiko’nun kaldığı yetimhanede yangın çıkmış, o da burada can vermişti. İşte bu yüzden hapsolduğu tablodan kurtulmak ve tekrar huzura kavuşmak için bulunduğu evleri yakıyor dediler. Siz siz olun bu şehir efsanelerin sanatı öldürmesine izin vermeyin. Yaşamımıza renklendiren sanat eserlerine gözünüz gibi bakın.

Burhan Altıntop Çiko replikleri

Ülkemizde bu tablo bilinir olsa da, en popüler dönemini Türk komedi dizisi Avrupa Yakası’nın en sevilen karakterlerinden biri olan Burhan Altıntop ile yaşamıştır. 1980’ler Türkiye’sinde yaşayanlar Ağlayan Çocuk Resmi’ni çok iyi bilse de yeni nesil Çiko’yu Burhan Altıntop sayesinde tanımıştır.

Önceki İçerikProgeria Nedir? – Progeria Sendromu Hakkında Bilinmeyenler
Sonraki İçerikReyno Sendromu Nedir? – Raynaud Hastalığı Belirtileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz