Çığlık Tablosu Edvard Munch – Dünyanın En Pahalı Sanat Eseri

Edvard Munch'ın Çığlık Tablosu hakkındaki yazımızda hikayesi ve değerini anlattık.

Yazımıza geçmeden önce bir güncelleme paylaşmak istiyoruz. Çığlık tablosu kısa bir süre önce rekor kırarak dünyanın en pahalı sanat eseri olmuş fakat bugün dünyanın en pahalı tablosu ünvanını Leonardo Da Vinci‘nin Erkek Mona Lisa tablosu veya bilinen adıyla Salvator Mundi elinde bulunduruyor.

Edvard Munch’un en önemli çalışmalarından biri olan ve 5 yıl önce New York’da bir müzayedede 119.9 milyon dolarlık fiyatı ile rekoru elinde bulunduran Orijinal ismi Skrik olan Çığlık Tablosu hakkında bilinenleri sizin için bir araya getirdik.

Edvard Munch Norveçli ekspresyonist bir ressamdır. Ruhsal ve duygusal konuları işlediği tabloları ile ön plana çıkmıştır. İlk yıllarında yaptığı eserlerinde içe dönük ve karamsar havanın yerini, yaşamının son yıllarında yaşama sevinci yer almıştır. Hayatın Frizleri adlı seriye ait olan Çığlık tablosunun Orijinal adı Boğuntu’dur. Alman dışavurumculuk akımına önemli katkıları bulunmuştur. Ressamın çığlık dışında bakmanız gereken diğer önemli yapıtları ise Madonna, Ayrılık ve Vampir’dir. 23 Ocak 1944 yılında 80 yaşında Oslo’da ölmüştür.

Bu tablonun yapım yılı 1893’dür. Edward Munch bu eserini yaklaşık 20 yılda farklı boyalar ve teknikler kullanarak 4 farklı “çığlık” tablosu yapmıştır. Başlangıçta ismi çığlık değildi. Aslında Munch’un tabloya koymayı planladığı isim “Doğanın Çığlığı” idi.

Çığlık Tablosu ve Hikayesi

Çığlık tablosunun hikayesine baktığımızda ise Munch’un günlüklerine göre ressam, bu tabloyu Nice’den etkilenerek yapmıştır. Günlükte anlatılana göre Munch iki arkadaşı ile birlikte yürürken güneş batmaktadır ve kan kırmızısı rengindedir. Ressam günlüklerinde bu esnada doğanın çığlığını hissettiğini yazmıştır. Ressam bu resmi çizdiği esnada hastadır ve bu yorgunluğun oradan geldiği inanılır. Aynı zamanda Munch’un tabloyu yaptığı sıralarda başarısızlık ve karşılıksız bir aşk ile mücadele ettiği söyleniyor. Bundan dolayı adamın köprü önünde olmasının intihar ile ilişkili olduğu düşünülür. Amerikan sanat tarihçisi Robert Rosenblum tabloda ön planda yer alan insan figürünün yüzü için Paris’teki Musee de I Homme’da bulunan Peru kaynaklı mumyadan (Peruvian Mummy) etkilenerek yapıldığı söylemiş.

Edvard Munch Çığlık Tablosu hikayesi ve değeri hakkında bir yazı

Ne yazık ki bu tablolardan 2 tanesi çalınmıştır. 1994 ve 2004 yılında çalınan bu tablolar tekrar bulunmuştur. İlk çalınma vakası Lillehammer’daki Kış Olimpiyatları’nın başladığı gün Oslo Ulusal galerisinde olmuştur. Müzeden tabloyu çalan hırsızlar “zayıf güvenlik önlemleriniz için teşekkürler” yazan bir notu tablonun yerine bırakmış. Tablonun ilk çalınmasında, tablonun geri bulunması 3 ay sürmüş. 2004 yılında yeteri kadar güvenliği saylayamamış olmalılar ki bu sefer de silahlı bir adam tarafından çalınmış. Tablonun bulunması ise 2 sene sürmüş.

Edvard Munch’ın Çığlık Tablosu 2012 yılının mayıs ayında Newyork Sotheby’s deki müzayedede yaklaşık 120 milyon dolara satılarak şu ana kadar satılan en pahalı sanat eseri olma ünvanını halen elinde bulundurmaktadır.

Önceki İçerikUçak Kazaları – Tarihin En Korkunç 5 Uçak Kazası
Sonraki İçerikSokrates – Yunan Filozof Sokrates’in Hayatı | Felsefesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz