Boğa Heykeli – Kadıköy’ün Ünlü Heykelinin Tarihçesi

Kadıköy Boğa Heykeli
Kadıköy Boğa Heykeli - ©Nail Kırmızıgül, Flickr

Şehirler; meydanlar ve meydanlarını simgeleyen anıtları ile tanınır. O yerin sadece sembolü olmakla kalmaz. Adres arayanlara yol gösterici, mola ve buluşma yeri için bekleyenlere de yol arkadaşı olur. Bazıları için değerli anılarını hatırlatan ögeler iken şehirlerinde kentsel hafızasının da saklandığı figürlerdir. Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı, mahallenizdeki tarihi bir çeşme, İzmir’deki saat kulesi veya Roma döneminden kalma zafet takları da kentlerde bulunan referans noktalarına birer örnektir. İstanbul’un en eski ve en özel semtlerinden olan Kadıköy’ün simgesi de boğa heykelidir. Günün her anı etrafında insanların beklediği, fotoğrafını çektiği Kadıköy Boğa Heykeli’ni kim yapmış?, Nereden gelmiş?, Kadıköy Boğa Heykeli tarihçesi nedir? Gelin hep Kadıköy boğasının hikayesine bakalım.

Kadıköy Boğa Heykeli Tarihçesi

Fransa Almanya sınırında bulunan Alsas Loren bölgesi zengin enerji kaynakları sebebiyle bu iki ülke arasında yıllarca süren savaşlara sebep olmuştur. 1860 yılında Fransızlar ,  Almanları yendikleri savaşta kendi gücünü simgelemek amacıyla Heykeltıraş Isidore Bonheur‘e yaptırılmıştır. Kısa bir süre sonra savaş tersine dönmüş Loren bölgesi Almanların eline geçince,  heykelde Almanların eline geçmişti. Ancak heykelin Almanya’daki yaşantısı çok uzun sürmemişti. 1917 yılında Alman İmparatoru 2.Wilhelm,  dostluğu geliştirmek amacıyla İttihat ve Terakki Cemiyetine hediye etmişti. İttihat ve Terakki Cemiyeti de onu Enver Paşa hediye etmişti.

Heykel öncelikle Beylerbeyi Sarayı’nın bahçesine ardında Yıldız Sarayı Şale Köşk’ünün bahçesine yerleştirilmişti. Enver Paşa’nın yurt dışına gitmesi ile beraber unutulan heykel, 50 yıl sarayın bahçesinde beklemiş önce Hilton Otelinin bahçesine taşınmış sonrasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın önünde sergilenmişti. Heykelin gezginliği burada bitmemiş bir süre Taksim Gezi Parkında sergilendikten sonra Kadıköy’e taşınmıştı.  Yaklaşık 20 yıl belediye binası önünde bekledikten sonra 1987 yılında bugünkü bulunduğu noktaya gelmişti.

Heybetli görünüşü ve her an saldırmaya hazır duruşuyla, Kadıköylülerin ve Kadıköy’ü ziyaret edenlerin dikkatlerini  üzerine çeken Kadıköy boğasının  umarız  ki bu son yeri olur ve ebedi mekanı Altıyol’da kalır…

Sultan Abdülaziz mi yaptırdı?

Bir başka rivayete göre  boğa heykeli,  avcılığa ve hayvan heykellerine ilgisi olan Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Dövüşen Boğa’nın Sultan Abdülaziz’in 1864 yılında sanatçı Rouillard’ın ekibine verdiği sipariş üzerine yaptırılan 24 hayvan heykeli arasında yer aldığı söylenir..

Adres : Altıyol Meydanı,  Söğütlü Çeşme Caddesi  Kadıköy / İSTANBUL 

Önceki İçerikProtein Nedir? – Kaliteli Protein İçeren Besinler
Sonraki İçerikValla Kanyonu Nerede – Dünyanın En Derin 2. Kanyonu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz