Bob Ross – Çocukluğumuzun Kıvırcık Ressamı

Ressam Bob Ross kimdir?
Ressam Bob Ross - ©joe.buckwalter (Flickr)

Hangimiz çocukluğunda izlemedi ki. Hepimiz onu Resim Sevinci programından tanıdık. Ekran başında yarım saat içinde birbirinden harika doğa resimleri çizen Bob Ross ABD’li ressam ve televizyoncudur. 29 Ekim 1942 yılında Amerika’nın Florida eyaletinde dünyaya gelmiştir. Hadi hep birlikte çocukluğumuzu neşelendiren, ailemizden biri gibi gördüğümüz Bob Ross’u yakından tanıyalım.

14 yaşnda babasının marangozhanesinde sol elinin işaret parmağını kaybeden Ross, okuldan ayrılmak zorunda kalmıştır. 18 yaşında katıldığı Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri bünyesinde uzman çavuşluğa yükselmiştir. Görev için gittiği Alaska’da doğaya hayran kalan Ross, ressamlığa başlamaya karar vermiştir. Resimlerini çok hızlı bir şekilde yapmasının sebebi ise daha sonra yanında çalışma fırsatı bulduğu Bill Alexander’in geliştirdiği bir tekniği kullanmasıdır. Bill Alexander Yağlı Boyanın Sihri isimli programında çizimler yapardı. 1970 yılında geliştirip bu programda izleyicilerine gösterdiği wet-on-wet tekniği ile çok daha hızlı resimler yapılabildiğini gösterdi. Tekniğe göre aynı zamanda hem boyalar hem de tuvalin kendisi ıslaktı. Programın hayranı olan ve daha sonra Bill’in yanında çalışmaya balayan Bob Ross’da bu tekniği çok sevmiş ve kendi çalışmalarında kullanmıştır.

Bob Ross ve Resim Sevinci

1982 yılında PBS isimli bir kanalda çizim programı yürütmeye başladı. Oldukça ilgi gören bu program Bob Ross’a herhangi bir ücret ödeyemiyordu. Çünkü kanal bir devlet kanalıydı ve bağışlar aracılığıyla ayakta duruyordu. Programın izleyicileri Ross’ a yaşadıkları ve gezdikleri yerlerden çeşitli doğa manzarlarının fotoğraflarını çekip programa mektup şeklinde yolluyor ve ressamdan bu manzaraları çizmesini istyorlardı. Herhangi bir ücret almadan gönüllü olarak bu programı yürüten Bob Ross, maddi sıkıntılar çektiği için bir süre sonra resimlerini satmya başlamış ve gelirlerinin bir kısmını da PBS kanalına yardım amaçlı bağışlamıştır. Elde ettiği gelir ile şirket açan Bob Ross, çeşitli eğitim cd’leri çıkartıp kitaplar yayımlıyor ve para kazanmaya devam ediyordu.

Bob Ross çıktığı programlarda çizeceği resmi 3 defa çiziyordu. Biri programdan önce ısınmak ve manzaraya alışmak için, diğeri program esnasında yapılışını seyircilere göstermek için üçüncüsü ise program bitişinde göstermek içindir. Hayatı boyunca çizdiği resimlerin sayısı 30 bini geçmektedir. 403 bölüm süren Resim Sevinci ya da orijinal ismiyle “The Joy of Painting” Türkiye’de de TRT ekranlarında izleyicileriyle buluşmuştur.

Bir araştırmaya göre çizdiği resimlerin istatistikleri çıkarılmış olan Bob Ross, resimlerin %97 sinde gündüz temasını kullanmıştır. Bu resimlerin sadece %1 inde insan bulunurken, %91’inde ise en az 1 tane ağaç çizmiştir.

4 Temmuz 199 tarihinde Lenf bezi  kanseri sebebiyle 52 yaşında hayata gözlerini yuman çocukluğumuzun kıvırcık saçlı ressamı Bob Ross ne yazıkki ailesi tarafından hiç anılmadı. 3 defa evlenen ve 2 oğlu olan ünlü ressamı ailesi yüzüstü bırakmış olsa da hayranları halen video kayıtlarını izliyor, anılarının bir köşesinde ona mutlaka yer ayırıyor.

“Belki şurada küçük, mutlu bir ağaç vardır…”

Önceki İçerikMariana Çukuru Nerede? – Dünyanın En Çukur Yeri
Sonraki İçerikAyasofya Hat Levhaları – Dünyanın En Büyükleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz