Bob Marley – Hayatı ve ilginç ölüm nedeni

Bob Marley hayatı ve ölüm sebebi
Bob Marley eskiz çizimi, Daniel Alvarado Silvera

Bazı yıldızlar vardır, öyle gelip geçmezler. Aklınızda kalır, kalbinizde iz bırakır. Bob Marley de öyle bir sanatçıydı. Sadece 36 yaşındayken hayatını kaybeden Marley’in şarkıları bizimle yaşamaya devam etti. Marley No woman No cry dedikçe biz onu hep yanlış anladık. Bekarlık sultanlıktır diyor sandık, aslında bir kadın olarak tasvir ettiği ülkesine politik bir destek veriyordu. Hayır kadın, ağlama diyordu. Gelin hep birlikte Bob Marley kimdir?, Bob Marley neden öldü? öğrenelim.

Bob Marley Kimdir?

Jamaikalı Bob Marley, 6 Şubat 1945 tarihinde dünyaya geldi. Bob’un gerçek ismi; Robert Nesta Marley’dir. Babası beyaz, annesi ise siyahiydi. Babasının İngiliz bir kaptan olmasında dolayı çevresindekiler onu beyaz çocuk olarak çağırırlarmış. Rastalı saçları, güler yüzü ile reggae müziğini sadece ülkesine değil, tüm dünyaya sevdirmeyi başarmıştır. Söz yazarı, şarkıcı ve aynı zamanda gitarist olan Marley, profesyonel müzik kariyerine “The Wailer” ile başlamıştır. One Love, Is This Love gibi akıldan çıkmayan şarkılara imza atan Bob Marley, hayatı boyunca 130 dan fazla plak çıkarmıştır. Şarkılarında politik bir üsluba sahip olan Marley, bunu da en anlaşılır şeklide yapmıştır.

Bob Marley Hayatı

Jamaikalı Bob Marley 6 Şubat 1945 tarihinde doğmuştur. Bob daha 5 yaşındayken ailesi Kingston’a taşınmış. Burada Marley ailesi Bunny Livingston ve ailesi ile tanışmıştır. Bunny daha sonra Bob’un hayatı boyunca en iyi arkadaşlarından biri olarak kalmıştır. Bob ve Bunny, çocukluklarından beri müzik ile uğraşmışlar.

Bob Marley, reggae müziğinin bütün dünyada bilinmesini sağlayan en önemli sanatçılardan biri olmuştur. Profesyonel müzik kariyerine The Wailers grubu ile başladı. The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston’dan oluşuyordu. Bu isimler de daha sonraları tıpkı Bob gibi solo kariyer çalışmalarına devam ettiler. İlk hitleri “Simmer Down” olmuştu. Bob, The Wailers’dan ayrıldıktan sonra, üç kadın reggae sanatçısından oluşan ” The I-Threes” adlı gruba müzikal anlamda yardım etti. 1972 ve 1973 yılları arasında peş peşe albümler çıkaran Marley, No woman No cry ile müzik listelerinin zirvesine çıktı. Gittiği her turnede büyük bir sevgi ile karşılaşan Marley, Afrika’da yokluk çekenlere yapılan insani yardımlara şarkıları ile destek olmuştur. Bu destekleri ile 1978 yılında Birleşmiş Milletler tarafından barış madalyasına layık görülmüştür.

Bob Marley kimdir? Bob Marley'in hayatı ve yaşadıkları

Bob Marley Neden Öldü?

Marley rastafaryan dinine bağlıydı. Saçını rasta yapması da vejetaryen olması da dininin gereğiydi. 1977 yılında futbol oynarken parmağından sakatlandı ve açılan yaradan melanom kanseri olduğunu öğrendiler. Parmağın kesilmesi gerekliydi ancak rastafaryan inancı buna izin vermiyordu. Bu yüzden hastalığı iyice ilerledi. 11 Mayıs 1981 sabahında henüz otuz altı yaşındayken hayata veda etti. Marley ölmeden önce, oğluna söylediği son şey “Para hayatı satın alamaz” olmuştur.

Önceki İçerikGuernica Tablosu Hikayesi – Guernica Nerede?
Sonraki İçerikDünyevi Zevkler Bahçesi Tablosu | Evrenin Üçlü Hali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz