Bitter Çikolatanın Faydaları – Ne Kadar Yenmeli?

Bitter çikolatanın faydaları nelerdir
Bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

Mutsuz olduğunuzda size en iyi gelen veya keyfiniz yerindeyse ve keyfinize keyif katmak için ne yemeyi tercih edersiniz? Çikolata cevabını verdiyseniz bildiniz. Çikolata her duyguya daha bir anlam katan mucizevi bir güzellik. Peki ya en çok hangi tür çikolatayı tüketmeyi tercih edersiniz? Bitter mi? O zaman siz tam bir çikolata uzmanısınız. Amerikalı yazar Charles Bukowski bitter çikolata hakkında şu sözleri söylemiştir: “İhtiyacım olan tek şey aşk evet, ama ben küçük parça bitter çikolatayı tercih ederim dostlarım çünkü acıtmaz.” Gelin sevdiğiniz bitter çikolatanın tadına birlikte bakalım, bitter çikolatanın faydaları ve zararları neymiş öğrenelim.

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolata içerisinde az miktarda şeker içermesiyle tüketildiğinde pişman olmayacağınız en masum atıştırmalıktır. Özellikle de diyetteyken birden gelen tatlı tüketme iştahını en hafif şekilde atlatmamızı sağlayan bitter çikolatanın faydaları bununla kalmıyor, günlük az bir miktar yenildiğinde stresten arındırmakta ve kalp damar hastalıklarının gelişmesini önlemektedir. Peki başka nelere iyi geliyor? İşte yanıtları;

Zaman içinde yapılan pek çok araştırmada, bitter çikolatanın faydaları gün yüzüne çıkartıldı. Faydalarından en önemlisi ise günlük yeteri miktar bitter çikolata tüketen kişinin tansiyon seviyelerinin düştüğünün fark edilmesidir. Kan basıncı seviyesini düşürmekle kalmayıp aynı zamanda kötü kolesterolün de önüne geçiyor ve kişinin kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor.

Kakao oranı fazla olan bitter çikolata, sütlü çikolata kıyasla üç kat daha fazla antioksidan(flavonoid) içeriyor. (Çikolata ne kadar koyu renkte (yüzde 70 ve üzeri kakao içeriyorsa) ise flavonoid (antioksidan) içeriği de o kadar yüksek olur.) Günlük bir miktar bitter çikolata tüketmek yaşlanmaya karşı korurken içerdiği yüksek antioksidan maddeler ile kanser riskini de en aza indirmektedir.

Bitter çikolatanın 2 gramında; lif, demir(Fe), magnezyum(Mg), bakır(Cu), manganez(Mn) gibi sağlığa çok faydalı besin maddeleri bulunduruyor. Ayrıca küçük bir parça bitter çikolata tükettiğinizde 1,4 gram protein de almış olursunuz.

Stres hormonları ciltteki kollajenlere zarar verirse ciltte kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlar. Günlük bir miktar bitter çikolata tüketmek, stres hormonlarının vücutta oluşturduğu bu zararlı etkileri önlüyor ve cildinizin daha iyi görünmesini sağlıyor.

Bitter çikolatanın faydaları

Bitter Çikolata Ne Kadar Yenmeli?

Bitter çikolatanın içinde az miktarda şeker bulunur ve az bir miktarda tüketmekte sakınca yoktur. İçerisinde bulundurduğu yüksek kalori miktarı sebebiyle şişmanlattığı düşünülse de bilinenin aksine bitter çikolata, kan şekeri seviyesini dengede tutarken aynı zamanda kilo vermeye yardımcı oluyor. Yazımızda hep günlük bir miktar bitter çikolata diye bahsettik. Peki bitter çikolata ne kadar yenmeli? Fazla tüketilirse bitter çikolatanın faydaları yerini ne gibi zararlara bırakabilir?

Çikolatalardaki süt ve şeker oranı artıkça içindeki kakao oranı azalmakta bireyde daha fazla çikolata yeme isteğine neden olabilmektedir. Bu sebeple her zaman yüksek kakao oranına sahip bitter çikolatalar öncelikli tercihimiz olmalıdır. Bir kişi haftada 40 grama kadar bitter çikolata tüketilebilir. Haftalık 40 gram bitter çikolata tüketmek sağlık için en ideal ölçü olarak ifade edilmektedir. Bu da yaklaşık olarak günde küçük bir kare bitter çikolataya tekabül etmektedir. Ara öğün olarak sade Türk kahvesinin yanında küçük bir kare bitter çikolata tüketmek yeterli olacaktır.

Önceki İçerikBeethoven Kimdir? – Hayatı Ölüm Sebebi ve Eserleri
Sonraki İçerikİnci Küpeli Kız Tablosu – Bilinmezliğin Cazibesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz