Bhutan Nerede – Bhutan İle İlgili 12 İlginç Bilgi

Bhutan hakkında 12 ilginç bilgiyi yazdığımız yazıda Butan ülkesinin nerede olduğuna da değindik.

Bhutan 1974 yılına kadar turistlere kapalıydı. Bugün ise oldukça fazla formalite ile başa çıkmaya göze alabiliyorsanız ve yeterli paranız varsa bu güzel ülkeyi ziyaret edebilmeniz mümkün. Turist yasağı kalkmasına rağmen Bhutan Kral’ı hala birçok değişik yöntemle gelen turist miktarını kısıtlamaya çalışıyor. Birçok yasak bulunmasına rağmen Bhutan’da yaşayan bu insanların neden bu kadar mutlu olduğunu merak ettik.Sizler için Bhutan gelenek ve göreneklerini inceledik;

1)İnternet ve televizyon yasağı

Butan’da 1999‘a kadar yasak olan internet ve televizyon yasaktı. Bu özelliğiyle Bhutan televizyonla tanışan son ülkedir.

2) Bhutan Mutluluk bakanlığı

İnsanların iç huzurlarıyla ilgilenmek adına Bhutan’da 2008 yılında milli mutluluk komitesi kuruldu.Ülkede nüfus sayımı anketinde yer alan mutluluğun belirtildiği bir sutun var ve ülkede gsyih’nin belirlenmesine benzer bir şekilde gayri safi mutluluğu ölçüyorlar.

3) Sokaklarda evsiz insan yok

Bhutan’da sokakta yaşayan evsiz insan yoktur. Bhutan’da yaşayan biri evini kaybettiği taktirde kendilerine bir ev inşa edip yaşamlarını sürdürebilmek için toprak parçası verecek olan krala gitmeleri yeterli

4) Ücretsiz sağlık hizmetleri

Her Bhutan vatandaşı ücretsiz tıbbı bakım alma hakkı sahiptir. Bhutan’da hem geleneksel hem de klasik tıp yaygın olarak uygulanmaktadır. Kişi istediği tedavi yöntemine kendi karar verir.

5) Bhutan Ulusal giyim yönetmeliği

Bhutan halkı geleneklerine bağlıdır. Ülkede geleneksel kıyafetler giyilir. Erkeklerin giydiği dize kadar uzanan kaftanlar çok ağırdır.Bhutanlı kadınlar ise uzun elbiseler giyer. Bir kişinin statüsü sosyal seviyesi sol omza örten eşarbın renginden anlaşılır. Sıradan halk beyaz eşarp kullanırken soylular ve rahipler ise sarı renk .

6) Sigara yasağı

Bhutan  ülkede tütün yetiştirme veya şatışını yasaklayan yasa vardır.Ülkede sigara almak ise nerdeyse imkansızdır.Eğer turistler yanlarında sigara getirmek isterlerse büyük bir ücret ödemek zorundalar

7) Hayvan ve doğa sevgisi

Ülke ekoloji ve doğa konusunda çok hassas Bhutanda halkı 2015 yılında 1 saat içinde 50 bin ağaç dikerek dünya rekoruna imza attılar.

8) Bhutan ve Yemek kültürü

Butan halkının inancı Budist. Budism inancı tüm hayvan dünyasına saygı duymayı emrettiğinden Bhutan’da vejetaryenlik çok yaygındır. Ana yemekleri olan pilav , ülkenin deniz seviyesinden çok  yüksekte olmasından bildiğimiz pirinç  Bhutan’da yetiştirilememektedir.Bhutanlılar  ülkelerinde sert ve kendine has bir tadı olan kırmızı pirinç yetiştirmekte. Ülkede ayrıca çay oldukça önemlidir. Siyah ve yeşil çayı tuz karabiber ve bir kaşık tereyağı karıştırıp birlikte tüketirler.

9) Zorlayıcı turizm

Ülke kral tarafından turist ziyaretine açılmış olmasına rağmen  turistlerin tüm ülkeye erişim izni yoktur. Bhutanı sadece bir grup turist ile ziyaret edebilirsiniz. Bunun için ise tüm belgeler ve vizeler devlet tarafından atanan bir şirket tarafından onaylanmış olması gerekir. İzin almak için tüm seyahat masraflarını peşin ödemek zorundasınız. Ülkede ancak bir rehber eşliğinde seyahat edebilirsiniz Ülke içinde kendi başınıza gezme şansınız dahi yok. Günlük gider yaklaşık 250 dolar civarında , Ülkeye ve ülke içerisindeki tüm uçuşlar tek bir havayolu şirketi tarafından sağlanıyor.İster ucuz ister lüks olsun otellerin fiyatları devlet tarafından belirlenir.

10) Miras geleneği

Butan’da kadınlara saygı duyulur ve onurlandırılır. Bhutan’da uygulan miras alma ve bırakma geleneği ise bunun kanıtı niteliğindedir. Emlak ,  hayvan ve toprak gibi tüm mülkler ailenin en büyük kızına miras kalır, oğluna değil…

11) Bhutan Ekolojik çevre

Günümüzde tüm dünya doğaya zarar veren ürünleri kullanmaktan kaçınırken, Bhutan için hiç sorun değil. Çünkü ülkede herhangi bir kimyasal ürünü ithal etmek veya kullanmak yasak , kullanılan her şey ülke içerisinde yetiştirilmekte ve tamamen doğal

12) Evlilik ve aile

Bhutan’da bir yabancı ile evlenmek yasak çünkü kral benzersizliklerini ve dünyanın geri kalanından izole ettiği ülkesini korumak için elinden geleni yapıyor.

Bhutanın başkenti hiç trafik ışığı yoktur. Tüm yol işaretleri görevli insanlar tarafından elle yapılmaktadır.

Bhutan Nerede

Peki Bhutan nerede diye soracak olursanız Çin ile Hindistan arasında yer alan Doğu Himalayalar’da bulunmaktadır.

Önceki İçerikTuareg Kabilesi – Kadın Erkek İlişkilerinin Paralel Evreni
Sonraki İçerikPamukkale Travertenleri ve Yapısı: Beyaz Pamuk Cenneti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz