Bhopal Felaketi – Amerikalı Bir Şirketin Ölüm Oyunu

Hindistan Bhopal Felaketi sevepleri ve tarihi süreci

Bhopal Felaketi, Dünya’nın en acı felaketlerinden biri olarak tarihe geçti. Ancak ne yazık ki medyaya çok fazla yansıtılmadı. Bu felaketten geriye tatmin etmeyen cezalar, babasız kalan çocuklar, geriye enkaz altında bir şehir kalmıştır. Bu yazımızda sizlere Bhopal felaketinden bahsedeceğiz. Bhopal felaketi hakkında bilinmeyenleri öğrenmek için buyurun yazımıza geçelim.

Tarihler 1969 yılını gösteriyordu. İki taraf arasında yapılan görüşmeler sonucu mutabık kalınmıştı. ABD’li bir şirket olan Union Carbide şirketi Hindistan’da fabrikayı açacaktı. Ancak tam 15 sene sonra Bhopal felaketi yaşanacağını tahmin edemezdi. Union Carbide şirketi böcek ilacı üreten bir firmadır. Hindistan’da bir fabrika açacaktı. Bu fabrika için Hindistan’ın Bhopal şehrini tercih etti. Bu fabrikada üretilen ilaçlar tarımda kullanılmak üzere üretilecekti. Hem bölge halkı için istihdam sağlanacak hem de şirket daha ucuza işçi çalıştıracaktı. Ayrıca fabrikanın yarısı Hindistan devletine kalacaktı. Fabrika üretildikten 11 sene sonra oraya yeni bir üretim tesisi ekledi. Bhopal felaketine giden süreç de böylece başlamış oldu.

Bhapol Felaketi’nin Masum Kurbanları

Fabrikada tarım ilaçlamada zehir olarak kullanılmak üzere MIC gazı kullanılıyordu. Bu gaz hidrojen siyanür gazından yaklaşık 550 kat daha ölümcül bir gazdır. Bu gazın fazla sıkıştırılması durumunda patlayıcı bir gaza dönüştüğü biliniyordu. Başlarda her şey yolunda gidiyordu. Zamanla fabrikada işler eskisi kadar yolunda gitmemeye başladı. Dışarıdan bilim üssü gibi gözüken fabrika bitik duruma gelmişti. Özellikle o dönem muson yağmurlarının da yaşanması fabrikayı iyice ekonomik anlamda bunalıma sokmuştu. Alınan bir kararla fabrikanın Endonezya’ya taşınması düşünüldü. Ancak bunu sağlamak için bir kaynak bulunamadı.

Fabrika kemer sıkma politikasına giderek işçilerinin yarısını işten çıkarma kararı aldı. Daha az işçi demek çalışan hali hazırdaki işçilerin artık daha fazla çalışması demektir. Tek bir işçi 70 kazan gazı kontrol etmek durumunda kalıyor buda işleri aksatıyordu. Hatta rivayet odur ki bazı işçilerin fabrikadaki İngilizce yazıları okuyamadığı bile söylenir. Bhopal felaketi yaşanmadan önce sinyallerini veriyordu. Bu felaket yaşanmadan bile 1980 ile 1984 yılları arası yaklaşık 70 işçi, iş kazasından dolayı hayatını kaybetmiştir.

bhopal felaketi tanker arızası acı felakete yol açtı

1984 yılının Ekim ayında içinde MIC gazının bulunduğu tanker arıza yaptı. Fabrika geçici olarak kapatıldı. Ancak 2 ay sonra tekrardan üretime başlandı. 1 Aralık 1984 yılında fabrika yeniden iş başı yaptı. Bundan 2 gün sonra 3 Aralık 1984 gecesinde fabrika dumanından beyaz bir gaz çıkmaya başladı. Vardiya yapan işçinin gaz tanklarını temizlerken kullandığı suyun tanka karışması sonucu patlama yaptığı anlaşıldı. Buradan etrafa çok yüksek boyutta gaz yayıldı. Bacadan çıkan gazlar, rüzgârın da etkisiyle tüm şehre yayılıyordu.

MIC gazı havadan 2 kat daha ağır bir gazdır. Bunun sonucun da gaz yeryüzüne inerek insanları zehirlemiştir. Bhopal felaketi sonucunda 21.000 insan zehirlenerek ölmüştür. 550.000 kadar insan gazdan zehirlenmiş, vücutlarında çeşitli hastalıklar oluşmuştur. 160.000 kadar insan ise sakat kalmıştır. İnsanların felaketten hemen sonra acilen Bhopal şehrini terk etmeleri istenmiştir.

Bhopal felaketi yaşandıktan 1 gün sonra Hindistan hükümeti fabrikayı kapatmıştır. Hindistan hükümeti, ABD’li bir şirket olan Union Carbide şirketine tazminat davası olarak 3,3 milyar dolar dava açmıştır. Yapılan dava sonucu Union carbide şirketi 470 milyon dolar tazminat davası ödemeye mahkûm edilmiştir. Bu miktar kişi başı yaklaşık 470 dolar gibi komik bir rakam etmektedir. 1991 yılında yetkililer şirketin sahibi Anderson’un 10 yıl hapsine karar verdiler. Hindistan, ABD’den Anderson’un iadesini istedi. ABD hükümeti ise buna olumsuz cevap vermiştir. Dünyadan gizlenmeye çalışılan bu olayda, felakete maruz kalan şehirde hala içme suları kullanılamamaktadır.

Önceki İçerikAlmanya’nın Ekonomisi – Almanya Neden Bu Kadar Güçlü
Sonraki İçerikKoronavirüs – Tüm Dünyayı Eve Hapseden Salgın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz