Beyaz Telefon Filmleri – Mussolini’nin Sanatsal Propagandası

Mussolini'nin Beyaz Telefon Filmleri
Mussolini'nin Beyaz Telefon Filmleri

1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı dünya tarihinin gördüğü en büyük felaketlerdendir. Milyonlarca insanın ölümü, yüz milyonlarca insanın evsiz, vatansız kalması ve ardında bıraktıkları acı dolu hikayeler… Bu savaşların arkasında ise para baronları, dünyayı ele geçirip kendi idealleri doğrultusunda yönetmek isteyen aileler, şirketler ve dikdatörler vardı. Bunlardan biri de İtalyan Faşist Partisi lideri ve Avrupa’da faşist hareketlerin başlangıcını yapan Benito Mossolini’dir. Mussolini, faşist rejimin hüküm sürdüğü 1930-1940 yılları arasında toplumu oyalamak, İtalya’nın gücünü tüm dünyaya göstermek ve ülkenin halen refah içinde olduğunu kabul ettirmek için sinemayı bir propaganda aracı olarak kullanmıştır. Mussolini bu propaganda için “Cinecitta” isimli stüdyolar kurmuştur. Bu stüdyolarda üretilen filmlere ise Beyaz Telefon Filmleri veya Pembe Kaçış Filmleri adı verilmiştir.

1. Dünya Savaşı’nda, sonradan galip gelen devletlerin tarafına geçmesine rağmen yeterli ganimet alamayan ve dışlanan İtalya çok ağır ekonomik sorunlarla karşılaşmıştır. Bunun sonucunda ise halk büyük bir umutsuzluğa kapılmıştır. Kral tarafından göreve getirilen Faşist Parti lideri Mussolini ise 2. Dünya Savaşı’na hazırlanırken halkın algısını yönetmek istemiştir. Bu noktada ise sinema aracılığıyla burjuva tabakasının zengin ve gösterişli yaşam tarzını, romantik konulu filmler ile bazen de komedi temasıyla işlemiştir. Bu filmlerin çoğunda ortak nokta ise bu zengin ve refah İtalyan evlerinde bulunan, zenginliğin ve huzurun ikonu haline gelen beyaz ev telefonlarıdır. Zaten bu filmlere Beyaz Telefon Filmleri denmesinin de sebebi budur.

Savaştan çıkmış, ekonomisi mahvolmuş İtalyan halkı ise Mussolini’nin Yeniden Büyük Roma hayali altında ezilirken, bu filmler aracılığıyla harap olmuş İtalyan gerçeğinden uzaklaştırılmıştır. Böylece halka umut aşılanacak, tüm olumsuzluklara rağmen insanlar eğlenmeye ve devletine güvenmeye devam edecekti. Bunun sonucunda ise 2. Dünya Savaşı’na girmek için yeterli bir güven ve moral depolanabilecekti.

Beyaz Telefon filmlerinin baş aktörü Mussolini
Beyaz Telefon filmlerinin baş aktörü Mussolini

Beyaz Telefon Filmleri ve Neorealismo

2. Dünya Savaşı’nda çok daha büyük bir felakete uğrayan İtalya’da ABD tankları Colosseum’a kadar ilerlemiş ve ülke resmen işgal edilmişti. Mussolini’nin baskıcı iktidarının bedellerini 1970’li yıllara kadar ödemeye devam eden İtalyan halkı, her defasında daha da kötü şartlar altında çıkıyordu bu savaşlardan. Fakat faşist iktidar sonrasında sinema, bir propaganda aracı olmaktan çıkıp İtalya’nın gerçek ve soğuk yüzünü ekranlara taşımaya başlamıştı.

Mussolini’nin Beyaz Telefon Filmleri’ne bir tepki olarak doğan İtalyan Yeni Gerçekçilik Akımı veya İtalyancası ile neo-realismo sokaklara inmiştir. Çoğu zaman yanıltıcı efektler kullanmaktan çekinen yönetmenler, bunun yerine halkın yaşadığı zorlukları ve gerçek İtalya’nın içinde bulunduğu gündelik durumu yansıtmaya çalışmıştır. Hatta bazen yaşanan garip olayları birebir filmlere eklemişlerdir. Örneğin otobanda başıboş dolaşan atlar, yol kenarlarında ateşe verilen toprak parçaları, caddelerde bulunan çöpler olduğu gibi ekranlara taşınmıştır.

Beyaz Telefon Filmleri İçin Birkaç Örnek

  • 1938 yapımlı Grandi Magazzini
  • 1941 – Sissignora
  • 1932 Paradiso
  • 1937 Scipione L’Africano
Önceki İçerikİstanbul İllüzyon Müzesi | Hayaldi Gerçek Oldu
Sonraki İçerikMariana Çukuru Nerede? – Dünyanın En Çukur Yeri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz