Berlin Duvarı Nedir? Almanya’nın Utanç Duvarı

Berlin Duvarı nedir Berlin Duvarı ne zaman yıkıldı? Almanlar'ın utanç duvarı...
Berlin Duvarı

Berlin duvarı, Almanların deyimiyle utanç duvarı, 2.Dünya savaşını kaybeden Almanya’nın kendi tarihi boyunca yaşadığı en kötü ve utanç verici süreçlerden biri olmuştur. Yazımıza olayın en başından başlayalım.

2.Dünya savaşı müttefikler tarafının mutlak zaferi, mihverler bloğunun ise net mağlubiyeti ile sonlanmıştı.  Müttefikler tarafının en etkin 4 devleti ABD, İngiltere, SSCB ve Fransa aldıkları karara göre savaş sonunda işgal ettikleri Almanya’yı tek bir ülke gibi yönetecekti. Ancak bu durum hiçbir zaman olmadı. Almanya 4’e bölündü. Her devlet kendi bölgesini istediği gibi yönetmeye başladı. Zamanla ABD, Fransa, İngiltere birbirine yakınlaşırken SSCB ayrı bir blok olarak dışarda kaldı. Berlin aslında konum olarak Sovyetler’in işgal ettiği bölgede yer alıyordu. Ancak başkent olması sebebiyle 4’e bölünmüştü. Sovyetler diğer 3 devletin dışında kalınca Berlin’i tamamen ele geçirme kararı aldı.   

Tarihler 24 Haziran 1948’i gösterdiğinde Sovyet Rusya, Berlin’i abluka altına almıştı. Buna tepki olarak batılı devletlerin tankları Berlin sınırlarına dayanmıştı. Yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda batılı devletler, Berlin’in batı yakasında Federal Almanya’nın kurulduğunu açıkladı. Çok zaman geçmeden doğuda ise Sovyetler Birliği, Demokrat Almanya’nın kurulduğunu ilan etti.

Kapitalist – Sosyalist Savaşının Sıfır Noktası

1950’li yıllardan sonra Dünya 2 kutuplu soğuk savaş dönemine girmeye başlamıştı. Bir tarafta Kapitalizm savunucusu ABD, diğer tarafta Sosyalizm savunucusu SSCB vardı. Berlin ise Kapitalist ve Sosyalist düzenin gövde gösterisine sahne olmaya başlamıştı. Batı yakasında yüksek iş olanağı, yüksek gelir, fazla tüketim, fazla üretim ön plana çıktı. Doğu yakasında ise ücretsiz sağlık, ücretsiz eğitim gibi olanaklar vardı.

1952 yılında şehrin iki yakasından birbirine geçiş yasaklanmıştı. Ancak bu durum yine de insanların diğer yakaya geçmesini önleyemedi. Bir süre sonra Doğu yakasından Batı yakasına 2,5 milyon insanın göç ettiği fark edildi. Bunun üzerine Sovyetler birliği 12 Ağustos 1961 gecesi asker ve polislerini sınırda topladı. Bir gecede sınıra tel örgü çekildi. Zamanla çimento ve tuğlalar eklenerek büyütüldü. Hatta çevresindeki binalar yıkılarak etrafına kuleler dikildi. 1975 yılında ise Berlin Duvarı son halini aldı. Toplamda 155 km olan sınırın 107 km’si beton duvar geri kalanı ise tel örgü olarak kaldı.

Berlin duvarı denince insanların aklına tek bir duvar geliyor. Aslında duvar 2 katmandan oluşuyor. Bu 2 katman arasında mayınlar, elektrikli teller, dikenli çimler, tuzaklar ve içerisinde 302 gözlem kulesi bulunuyor. Tüm duvar 13 bin asker ve 259 köpek tarafından korunuyor. Berlin Duvarı’nı yaparken Sovyetler bazı noktaları zayıf yaptı. Olası bir durumda Sovyet tanklarının Batı yakasına geçişini kolaylaştırmış olacaktı. Amerikan başkanı John F. Kennedy, Berlin duvarının yapımından memnuniyet duyduğunu açıklamıştı.

Berlin duvarını 10 bin kişinin aşmaya çalıştığı kaynaklar arasındadır. 5 bin kadar insanın duvarı aşarak Batı Almanya’ya geçtiği düşünülüyor. Kimisi kanalizasyon borusundan, kimisi araç bagajında, kimisi tünel kazarak kaçmaya çalışmıştır. Resmi rakamlara göre 140 kişi duvarı aşmaya çalışırken ölmüştür. Doğu Almanya lideri, “Berlin duvarının yapılmasındaki amaç insanların kaçmasını engellemek değil, Batı Almanya ajanlarının ülkemize girmesini engellemektir” demiştir. 

1990’lı yıllara doğru sosyalist rejim iyice zayıflamıştır. 9 Kasım 1989 akşamı bir Alman yetkili bir televizyon programında sınır geçişlerini kolaylaştıracaklarını söyledi. Bu hem Doğu Almanya’da hem de Batı Almanya’da büyük bir etki oluşturdu. Yüzbinlerce insan Berlin Duvarı’nın etrafında toplandı. Bazı noktalardan yoğunluk sebebiyle geçişler başladı.

Berlin Duvarı Ne Zaman Yıkıldı?

Berlin Duvarı ne zaman yıkıldı sorusuna gelecek olursak Berlin Duvarı’nın resmi yıkımı 13 Haziran 1990’da başladı. Tamamlandığında ise tarihler 13 Ekim 1990’ı gösteriyordu. Berlin Duvarın’ın yıkımı sosyalizmin yıkıldığının ilk belgesidir.

13 Ekim 1990’da Berlin duvarının yıkılmasıyla Federal Almanya ile Demokrat Almanya birleşmiş oldu. Yapılan anlaşmalar sonucu ABD, Fransa, İngiltere ve SSCB anlaşarak Almanya üzerindeki tüm haklarından vazgeçtiler. Almanya tam bağımsızlığına yaklaşık 30 yıl önce kavuşmuş oldu.

Önceki İçerikHollanda hastalığı nedir? Ekonomiyi Çökerten Bolluk Paradoksu
Sonraki İçerikMonte Carlo Yanılgısı – Kumarı Sadece Oynatan Kazanır!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz