Ayışığı Sonatı Hikayesi

Ayışığı Sonatı hikayesi
Ayışığı Sonatı - ©Alexandra, Flickr

Do-diyez minör 14. Piyano Sonatı “Quasi una Fantasia” ya da Bilinen adıyla Ayışığı Sonatı. . Ayışığı sonatı Beethoven’ın en ünlü eserleri arasında gösterilir. Eser o kadar ünlü ki üzerine hikayeler yazılmış, rivayetler söylenmiştir. Gelin hep beraber Ayışığı Sonatı hikayesi nedir, neler yazılmış bakalım.

Dünyaya huzurlu, rahat bir yaşam sürmek için değil de aksine arkasında büyük eserler bırakmak için geldiğini ifade eden Beethoven; aksi, sinirli ve hırçın olarak tanınmasına rağmen içi sevgiyle dolup taşan tutkulu bir aşık olarak nitelendirilmiştir. Ölümünün ardından evinde bulunan mektuplarında  çok sevdiği kadını “Ölümsüz Aşk” olarak ifade  etmiştir. Beethoven’ın ölümsüz aşkının kim olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte bu kadının bir tüccarla evli Antonie Brentano olduğu sanılmaktadır. Her kim olursa olsun, sevdiği kadına asla ulaşamayan Beethoven’ın ona karşı derin duygular beslediği şüphe götürmez bir gerçektir. Dolabının gizli kısmından çıkan mektuplar bu aşkını kanıtlar niteliktedir. Ölümsüz aşkı için yazdığı besteler ise Diabelli Varyasyonları ve Ayışığı Sonatı olarak söylenir. Ancak kimilerine  göre Ayışığı Sonatı  hikayesi çok daha farklıdır.

Ayışığı Sonatı Hikayesi

Bir gün Beethoven arkadaşı ile birlikte Viyana sokaklarını gezerken  bir apartmandan piyano sesi geldiğini işitir ve hemen kafasını kaldırıp bakar. Apartmanın ikinci katındaki cam açıktır ve Beethoven’ı büyüleyen o ses oradan gelmektedir. Ardından arkadaşına çalan kişinin harika çaldığını ve derhal çalan kişiyle  tanışması gerektiğini söyler.

Arkadaşı ile birlikte  hızlıca ikinci kata çıkarlar ve kapıyı çalarlar. Kapıyı bir kadın açar. Kapıyı açan kadın Beethoven’ı hemen tanır ve şaşırır. Beethoven,   piyano sesinin  kendisini çok etkilediğini,  çalan kişiyi çok merak ettiğini ve tanışmak  istediğini söyler. Kadın piyanoyu çalanın kendi kızı olduğunu ve kızının  Beethoven ile tanışmaktan çok mutlu olacağını söyleyerek  Beethoven ve arkadaşını eve davet eder. Beethoven piyano çalan kızın olduğu odaya girdiğinde  annesi kıza Beethoven’un geldiğini söyler ve küçük kız çok heyecanlanır. Hemen ayağa kalkar ancak kız görme engellidir. Kızın görmediğini görünce onlara maddi amaçlı yardım etmek için lütfen benden bir şey isteyin der. Kızın ondan maddi bir şey isteyeceğini sanan Beethoven’a küçük kız şöyle söyler. “Ben hiç ay ışığı görmedim, bana ay ışığını anlatabilir misiniz? ” diye sorar.  Bu durum Beethoven’ı çok etkiler. Bunun üzerine   piyanonun başına oturan Beethoven orada doğaçlama bir şekilde  Ayışığı Sonatını bestelediği söylenir.

“Bu hikaye tamamen rivayettir. Ne kadarının gerçek olup olmadığı net olarak bilinmemektedir.”

Önceki İçerikYellowstone Yanardağı – Dünyamız Tehlike Altında mı?
Sonraki İçerikGuernica Tablosu Hikayesi – Guernica Nerede?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz