Beethoven Kimdir? – Hayatı Ölüm Sebebi ve Eserleri

Beethoven ve hayat hikayesi
Beethoven Heykeli - ©Gerd Wölm, Flickr

Klasik müzik dinlemeseniz bile eserlerini ezbere sayabileceğiniz dünyadaki ilk klasik müzik bestecilerinden biridir Ludwig Van Beethoven. 9. Senfoni, Fur Elise, Ayışığı Sonatı gibi eserlerinin yanı sıra birçok senfoni ve konçertonun da sahibidir. Mozart onun için “Bu çocuğa iyi bakın, bir gün onu bütün dünya tanıyacak.” dediğinde henüz 10 yaşındaydı. Beethoven’ın hayatı  çocukken zorluklar ile başlamış hayat kavgasına erken yaşta atılmıştı. Gelin birlikte Beethoven’a bu güzel eserleri yazdıran hayat hikayesine birlikte bakalım.

Beethoven’ın Hayatı

Beethoven, 17 Aralık 1770 de Almanya’nın Bonn şehrinde dünyaya gelmiştir. Toplamda yedi kardeşi olan Beethoven’ın sadece üç kardeşi hayatta kalmıştır . Çocukluğu oldukça katı bir disiplinde ve oldukça zor şartlarda geçmiştir. Alkolik babası oğlu henüz 4 yaşındayken onun müziğe olan yeteneğini fark edince saatlerce bir odaya kapatıp onu piyano çalmaya zorladı. Babasının şöhret isteğiyle çalışmalarına aralıksız devam eden Beethoven 8 yaşında bestecilik dersi almaya başladı. 12 yaşına geldiğinde öğretmenin yardımıyla ilk bestesini yayınladı. Sonrasında orkestra şefi olan Nefee’nin yanında asistanlık yapmaya başladı. 1783 yılında ilk üç piyano sonatını yayınlamış,  84 yılında ise asistanlık işinden ilk parasını kazanmıştı. Mozart için talihli geçen çocukluk yılları onun için öyle olmamıştı. Mozart’a hayran olan Beethoven, kendisini geliştirebilmek için 1987 yılında Viyana’ya gitti. Ancak annesinin hastalık haberini duyunca geri dönmek zorunda kaldı. 17 yaşında çok sevdiği annesini kaybetti. Burada alkol bağımlısı babasıyla uğraşmak zorunda kaldı. Babasına dava açtı ve babasının maaşının yarısını almaya hak kazanıp, kardeşlerinin sorumluluğunu da kendi üstlendi.

Fransız ihtilalinin yaşandığı yıl özgürlük üzerine yazılan şiirler onu çok etkilemiş, bunu müziğine yansıtmıştı. Kendisini her açıdan geliştirme isteği ile o yıllarda Bonn Üniversitesi’ne yazılmıştı. Babasının ölümüyle birlikte 1792 yılında Avrupa’nın en büyük kültür kenti olan Viyana’ya taşınmıştı. Burada Joseph Haydn’dan ve en önemli isimlerden piyano eğitimi aldı. Bu dönemde besteci olarak bilinmese de usta bir piyano virtüozu olarak tanındı. Hayatının bu döneminde gönlünü sürekli birilerine kaptıran Beethoven sürekli de hayal kırıklığına uğruyordu.

Kaderin Cilvesi

18. yüzyılın sonlarına doğru işitme duygusu kaybetmeye başladığında önce bunu kimseye söylemedi. Fakat bu gerçeği uzun süre gizlemek mümkün olmadı. İnsanlar ile iletişim kurmakta güçlük çekiyor, toplumdan giderek uzaklaşıyordu. 31 yaşında  tamamen sağır olan Beethoven’ın hayatı alt üst olmuştu. Müziğinin ritmi ve akışı değişti, çaresiz ve umutsuz ruh hali müziklerinden anlaşılıyordu. Ancak sosyal hayattan uzaklaşması ve yalnızlığı müzik tarihine geçecek en büyük eserlerine engel olamadı. 9.Senfoni ilk kez seyirci ile buluştuğunda arkası dönüktü ve alkışlayanları duymuyordu. Selam vermek için arkasına döndüğünde herkesin onu ayakta alkışladığını gördü. Beethoven tüm dünyanın saygı duyduğu bir dehaydı artık. Hayranları onla konuşmak için konuşma defterine yazıyorlardı. Hayatının 20 yılını kimse ile konuşamayarak defterler ile anlaşarak geçirdi.

Beethoven’ın son yılları ise karaciğer hastalığı (siroz)  ile savaşarak geçmiştir. 26 Mart 1827 tarihinde 57 yaşında öldüğünde cenazesine otuz bin kişi katıldı. Tabutunu 8 ünlü müzisyen taşıyordu. Tabutunu taşıyanlar ünlü müzisyenler arasında Avusturyalı besteci Schubert de bulunuyordu ama Beethoven’ın ölümünden bir yıl bile geçmeden o da öldü. Kendisinin isteği üzerine Beethoven’ın mezarının birkaç metre uzağına gömüldü.

Beethoven Konulu Filmler

Ölümsüz Sevgili

Ölümsüz Sevgili (Immortal Beloved), besteci Ludwig van Beethoven’ın yaşamını konu alan 1994 yapımı film. Film gerçek hayattan alınmıştır ve Beethoven’ın yazdığı gizli mektupların ortaya çıkmasını işler. Filmde baş rolü Gary Oldman oynamıştır.

Beethoven’ı Anlamak

Beethoven’ı Anlamak, 2006 yılında yayınlanan kurgusal öğeler içeren Ludwig van Beethoven’ın hayatı üzerine kurulu bir film. Filmde baş rolü Ed Harris oynamıştır.

Önceki İçerikValla Kanyonu Nerede – Dünyanın En Derin 2. Kanyonu
Sonraki İçerikBitter Çikolatanın Faydaları – Ne Kadar Yenmeli?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz