Baykal Gölü – Dünyanın En Derin Gölü | Gerçek Bir Kış Masalı

Baykal Gölü dünyanın en derin ve en eski gölüdür.

Dünyanın en derin gölü olma özelliği taşıyan Baykal Gölü, Asya kıtasının tam ortasında yer alır. Sibirya’nın dondurucu havası keşfedilmeyi bekleyen coğrafyası ile adeta büyüleyici bir yerdir. Aynı zamanda 30 milyon olduğu tahmin edilen yaşı ile dünyanın en eski gölü olarak kabul edilir. Baykal Gölü konumu itibari ile Rusya’nın güneydoğusunda Sibirya’nın güney kesiminde kalan bölgede Moğalistan’ın 1500 km kuzeyinde yer almaktadır.

Dünyanın En Derin Gölü

Ruslar bu göle Büyük Kutsal Göl derler. Sibirya’nın mavi gözü olarak da adlandırılan gölün yüz ölçümü adalar hariç yaklaşık 31722 km2’dir. Gölün çevre uzunluğu 636 km uzunluğundadır. Gölün en geniş yeri ise yaklaşık 80 km uzunluğundadır. Gölün taban kısmı, deniz seviyesinin yaklaşık 1285 metre altında yer almaktadır. Gölün dibinde yer alan tortul kayaçların yaklaşık 7 km kalınlıkta olduğu sanılmaktadır. Bu özellikleri ile gölün yeryüzündeki en büyük yarıklardan biri olduğu düşünülmektedir.

Baykal Gölü’ne 300’den fazla dere ve nehir akarken Baykal Gölü sadece Angara nehrine dökülür. Tarihte bilinen adları Lamu, Beihai, Tengis, Baigal ve Baykal şeklindedir. Yeryüzünde yalnızca Ladogo Gölü’nde ve Baykal Gölü’nde tatlı su foklarının yaşayabilmektedir. Bu eşsiz coğrafyanın kendine özgü endemik balık türleri sahiptir. Sibirya’nın incisinde bulunan türlerin yarısından çoğu buraya özgüdür. Hatta burayı biyolojik çeşitlilik laboratuvarı olarak adlandırırsak çok da yanlış olmaz.

Baykal Gölü dünyanın en derin ve en temiz gölü olan Baykal Gölü

Baykal Gölü dünyanın en fazla tatlı su rezervini sahip olan göldür. Dünyadaki içme suyu rezervinin yaklaşık %20 si bu gölde bulunur. Gölün toplam su hacmi 23,615.39 km³ dür. Göl dünyadaki tek tatlı su mührüne sahiptir. Gölün en derin yeri yaklaşık olarak 1.5 kilometredir. Gölde sadece bu bölgede yaşayabilen balık türleri olması sebebiyle günümüzde araştırmacıların da ilgi odağı halindedir. Baykal Gölü’nün üstünde uzandığı derin çukur tektonik olup, kırılmayla oluştuğu sanılmaktadır. Hatta araştırmacılar tektonik hareketliliğin günümüzde de devam ettiğini ve gölün yılda 2 cm ayrıldığını söylerler.

Dünyanın En Temiz Gölü

Türkçe olan Baykal sözcüğü Zengin Göl anlamına gelmektedir. Baykal Gölü suları duruluğu ve hafifliği ile bilinir. Baykal Gölü’nün suyu dünyanın en temiz suyudur. Derinliğinin 70-80 metreye ulaştığı yerlerde bile suyun dibini rahatça görmek mümkündür. İklimi ise bir o kadar amansızdır. Kışları sıcaklık –50 derecenin altına kadar düşer. Aralık ayında donmaya başlayan göl, mart aylarına kadar buz tutar. Baharın etkisi ile mayıs ayında buzlar çözülmüş olur. Baykal Gölü, tüm bu özellikleri ve içerdiği canlı çeşitliliğinden dolayı 1996 yılında UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası listesine dahil etmiştir.

Baykal Gölü'nün kışın buz tutması sonucu ortaya çıkan masallara layık göl manzarası

Baykal Gölü Bir Kış Masalı

Baykal Gölü’nde en büyükleri Olkhon Adası olmak üzere, üzerinde toplam 22 tane ada bulunmaktadır. Gölün oluşumunda etkili olan tektonik olaylar bugün de zaman zaman meydana gelmektedir. Burayı asıl eşsiz kılan şey ise kışın büründüğü manzaradır. Aralık ayında donmaya başlayan göl en cezbedici güzelliğini de bu zamanlarda ortaya çıkartır. Burası yılda 2 milyondan fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Adeta bir kış masalına dönüşen coğrafyaya dünyanın dört bir yanından turistler, fotoğrafçılar, araştırmacılar ve gezginler akın ediyor ve aslında haksız da sayılmazlar. Çünkü bu gölün buzla kaplanmış hali gerçekten görülmeye değer manzaralar ortaya çıkarıyor. Baykal Gölü’nde yüzebilir, donmuş gölde hovercraft ile gezebilir, Olkhon Adası’ndaki şaman kayalıklarına ziyaret edebilir. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Önceki İçerikNiagara Şelalesi Nerede – Niagara’nın Muhteşem Özellikleri
Sonraki İçerikCoco Chanel – İlk Kadın Pantolonunun Tasarımcısı Kimdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz