Avrupa Birliği Ne Zaman Kuruldu? AB Üyesi Ülkeler – Kurumlar

Avrupa Birliği ne zaman kuruldu? AB üyesi ülkeler hangileridir?

Avrupa Birliği, 27 ülkeden oluşan siyasi, sosyal ve ekonomik iş birliği yapmak üzere kurulmuş bir örgüttür.

Avrupa Birliği ne zaman kurulmuştur?

Bu sorunun cevabına baktığımızda ilk olarak, AB’nin 25 Mart 1957 yılında Roma antlaşmasıyla kurulmuş olduğunu görmekteyiz. 1 Ocak 1958 yılında resmen yürürlüğe girmiştir. Daha sonrasında 4 farklı antlaşma daha yapılarak son haline gelmiştir. Kurucusu olan 6 ülke vardır. Bunlar: Fransa, Batı Almanya, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’dır. Daha sonrasında çeşitli üyelerin de katılımıyla 27 üyeden oluşan bir örgüt haline gelmiştir.

Birleşik Krallık 31 Ocak 2020 tarihinde resmi olarak Avrupa Birliği’nden ayrılmıştır. Avrupa Birliği’nin toplam nüfusu 500 milyondan fazladır. AB bünyesinde 24 farklı dil konuşulur. Resmi alfabeleri ise Latin, Kiril ve Yunan alfabeleridir. Birlikteki ülkelerin toplam yüzölçümü 4.475.000 km2dir. Günümüzde Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanlığı’nı David Sassoli üstlenmektedir.

Avrupa Birliği’nin sembollerinden biri olan kendine özgü Avrupa Marşıdır. Bu marş Ludwig Van Beethoven tarafından 1823 yılında bestelenmiş, 9. Senfoni’nin son kısmı olan “Ode To Joy”dan ilham alınarak yapılmıştır.

Avrupa Birliği’nin toplam GSYH hasılası 18,8 katrilyon dolardır. Bu değer dünya geneli GSYH’nin %30’una denk gelmektedir. Dünyanın en değerli 500 şirketinin 163 tanesi Avrupa Birliği’nde bulunmaktadır. 1969 yılında alınan kararla birlikte ortak bir resmi para oluşturulmasına karar verilmiştir. Avrupa Birliği’nin resmi para birimi Euro’dur. 27 üyeden oluşan bu birlikte 19 üye Euro kullanmaktadır. Avrupa Birliği’nin merkez bankası Almanya’da bulunmaktadır.

Avrupa Birliği toplam gsyih ve gelir ne kadardır?

Avrupa Birliği, bütün üyeleri kapsayan ortak ticaret antlaşması yapmıştır. Bu anlaşmaya göre Tarım, Ticaret, Balıkçılık, Hizmet, Sermaye dolaşımı gibi konularda ortak hareket etmektedir. Schengen Antlaşması’na göre birlik üyesi ülkeler aralarındaki pasaport kontrolünü kaldırarak serbest geçiş imkânı tanımışlardır. Avrupa Birliği’nin yönetim merkezi ise Belçika’nın Brüksel şehridir.

Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’dır

Avrupa’nın resmi bir dini yoktur. Yapılan antlaşmalar ve alınan kararlar herhangi bir var olan dine bağlı alınamaz. Avrupa Birliği laik bir örgütlenmedir fakat kıtadaki en yaygın din Hristiyanlık’tır. Avrupa Birliğinde yaklaşık 16 milyon Müslüman bulunmaktadır. Yahudi dinine bağlı insan sayısı da 1 milyon kadardır. Avrupa Birliği’nde Ateizm her geçen gün hızla yükselmektedir. 2005 yılında yapılmış bir Kamuoyu yoklamasında Avrupa Birliği üyesi ülkelerde Herhangi bir Tanrı’ya inancın %52 olduğu görülmüştür. Ateizm oranı ise %18 civarlarındadır.

Günümüz itibariyle AB ulaşım ağı 80.000 km karayoluna, 80.000 km demiryolu, 340 havaalanı, 220 uluslararası liman, 270 iç limana sahiptir.

Avrupa Birliği dünyanın en büyük ihracatçısı ve ithalatçısı konumundadır. Hindistan, Çin ve ABD en büyük ticaret ortaklarıdır. Birlikteki enflasyon oranı %2, işsizlik oranı ise %7 bandında seyretmektedir.

AB insan haklarını korumada etkin bir görev üstlenmektedir. Aldığı kararlarla cinsiyet ayrımcılığı, ırk ayrımcılığı, din ayrımcılığı gibi suçlara şiddetle karşı çıkmaktadır. AB üyesi ülkeler hangi suç olursa olsun idam cezasını kaldırmıştır. 1950 yılında çıkarılmış Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi birliğe üye olacak ülkelerin imzalaması şart olan bir sözleşmedir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler toplamda dünya genelinde en fazla dış yardım yapan ülkelerdir.

Birlikteki Bazı Kurumlar

Avrupa birliği parlemento binası
Avrupa birliği parlemento binası

Avrupa Komisyonu: Avrupa Birliğinin yürütme işlerinden Avrupa Komisyonu sorumludur. Parlamento’ya ve Konsey’e yeni mevzuat önerilerini sunmaktadır. Ayrıca AB’nin politikalarını uygular, bütçesini yönetir ve uluslararası anlaşmaları müzakere eder. Merkezi Brüksel’dedir.

Avrupa Birliği Konseyi: Devlet ve hükümet başkanları seviyesinde toplantılar yapılır. Hedefler ve öneriler ortaya konur. Politikalar belirlenir. Yasama görevini üstlenmektedir ve ayrıca kanun yapma yetkisi yoktur.

Avrupa Parlamentosu: Yasama organı olarak Konsey ile birlikte çalışır. Komisyon üyelerini atar. Avrupa Birliği bütçesinin son hali kararlaştırılır. Merkezi Strazburg’dur.

Avrupa Adalet Divanı: AB üyesi ülkeler, uluslararası şirketler, işletmeler ve kişiler arasındaki yaşanan ihtilaflar konusunda karar verme yetkisine sahiptir. Merkezi Lüksemburg’dur.

Önceki İçerikMaske Seçimi – Koronavirüs maskemizi tekrar kullanabilir miyiz?
Sonraki İçerikKaliforniya Sendromu – Hastalıklı Bencillik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz