Aşıklar Tablosu – Aşıkların Kafasındaki Bezin Sırrı

Aşıklar Tablosu
Aşıklar Tablosu -renemagritte.org

Kafalarına sardıkları bir bez sebebiyle birbirlerini görmeden öpüşmeye çalışan bir çift. Kırmızı tonlarında bir duvar ve krem rengindeki tavana sahip bir balkon burası. Havada karamsarlık var. Aşıklar tablosu ile ilgili sayısız yorum yapılabilir. Ama önce bu tabloyu ve yazarını tanıyalım.

Sürrealist (gerçeküstü) olan bu tablo, 1928 yılında Rene Magritte tarafından çizilmiştir. Magritte, aslında The Lovers (Aşıklar) isimli bir seri resim çizmiştir. Bu serideki çizimlerin hepsinde bulunan ortak nokta ise duyguların, arzuların bir bez ile baskılanması ve engellenmesidir. Bu tabloların ismi sırasıyla: The Lovers 1(Aşıklar Tablosu), The Lovers 2, The Invention of Life ve The Hearth of the Matter. Aşıklar Tablosu, The Lovers serisinin ilk ve en çok bilinen tablosudur. Bu tabloda takım elbiseli erkek ve kolsuz bir elbise giymiş kadının tutkulu öpüşmesi resmedilmiş.

Aşıklar Tablosu Hakkındaki Yorumlar

Aşkın gözü kördür. İnsan sevdiği ile beraber olduğunda gözü hiçbir şey görmez olur. İki aşık bir araya gelince, somut dünyadan kopmaya başlar, dünyadaki acıları, hüzün dolu atmosferi görmez olurlar. Birbirlerinin hatalarını, fiziksel kusurlarını görmelerini engelleyen, veya karşısındakini bu kusurlarla sevmelerini sağlayan bir perde iner gözlerine. Birbirlerini gönül gözleriyle severler. Görmeseler de, engellenseler de… Bu, tablo hakkındaki yorumlardan sadece biri.

Diğer bir yoruma göre bu iki insan birbirini çok sevmelerine rağmen bir türlü kavuşamayan iki aşıktır. Gökyüzündeki kasvetli hava da atmosferin hiç de iyiye gitmediğine dair bir işaret. Bu durum ise izleyici de ciddi bir hayal kırıklığı hissi uyandırmaktadır. Her şey tam güzel olacakken sanki birileri, bir olay veya bir sır tüm bu atmosferi bozmuş; hepimizin beklentilerini suya düşürmüştür. Hayal kırıklığına uğratmıştır bizleri.

Başka bir yoruma göre ise çift, birbirini ne kadar sever ve tanırsa tanısın arada hep bir sır perdesi vardır. Beraber dolaştığınız, hatta öpüştüğünüz bir insanın bile bir sır perdesinin ardından sizi sevdiği, belki de ilişkinizin devamı için sizden sakladığı şeyler olduğunu anlatır resim.

The Lovers Serisi

Yüzleri perdelerle örtülü insanlar, sadece bu tabloda yok. Magritte’nin The Love serisindeki 4 tablonun tamamında insanların yüzü perdelerle örtülü. Araştırmacılar bunun iki sebebinin olabileceğini düşünmekteler. Magritte henüz 13 yaşındayken annesi bir nehirde intihar etmiştir. Annesinin ölü bedenini nehirden çıkarılışını izleyen Magritte, annesini beyaz geceliklere sarılı halde görmüş ve hayatı boyunca bundan şiddetli bir biçimde etkilenmiştir. Bazı eleştirmenler bu olay sebebiyle ressamın, eserlerindeki insanların baş bölgesine beyaz bir bez örttüğünü savunur. Diğer bir görüşe göre ise Magritte, “Fantomas” isimli bir çizgi roman serisinin sıkı bir takipçisi ve hayranıdır. Bu çizgi romandan etkilenip eserlerinde de buna yakın bir atmosfer yaratmak istemiştir.

Önceki İçerikSanal Müze Gezintisi | Türkiye’deki Sanal Müzeler
Sonraki İçerikOdunpazarı Müzesi | OMM ve Mimari Özellikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz