Ara Güler | İstanbul’un Gözü Ara Güler Kimdir?

Ara Güler Kimdir
Ara Güler | Kaynak: ©canburak - Flickr

“İstanbul’un Gözü” Ara Güler, ülkemizde yaşamış ve bu dünyadan geçip gitmiş en değerli sanatçılardan biridir. Asıl ismi Mıgırdiç Ara Derderyan olan Ara Güler, 16 Ağustos 1928 yılında İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1935’de yürürlüğe giren soyadı kanunu sonrasında ise kimlikteki adı Mıgırdiç Ara Güler olarak kayıtlara geçmiştir. Onu çektiği eşsiz fotoğraflarıyla tanıyor olsak da Ara Güler aynı zamanda gazeteci, foto muhabir ve yazar kimliğiyle de ön plana çıkmaktadır.

Ara Güler ve Hayatı

Çocukken sinemaya merak salan Ara Güler, babasından da ciddi bir destek görmüştür. Ona bir fotoğraf makinesi ve film makinesi alan babası Dacat Güler, oğlunun Yeni İstanbul gazetesinde foto muhabiri olması için kendisini teşvik etmiştir. Güler, 1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesini bitirmiştir. Lise yıllarında sinemacılıkla yakından ilgilenen Ara Güler, sinemacılığın birçok dalında çalışmıştır. Bu yıllarda Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarına da gitmiştir. Tüm bu uğraşların arkasındaki neden ise Ara Güler’in oyun yazarı ve yönetmen olma arzusuydu. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde alan değerli sanatçı, daha sonra gazeteci olma fikrine kapılmıştır. 1953 yılında Paris Magnum Ajansı’na dahil oldu. Gerçekleştirdiği foto-röportajlarını ise bu ajans aracılığıyla tüm dünyaya duyurdu.

1961 yılında Phtotography Annual Ara Güler’i dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak gösterdi ve o yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne alınan ilk Türk oldu. 1962 yılına değin Hayat Dergisi bünyesinde fotoğraf bölümü şefi görevinde bulundu. Aynı yıl, Almanya’da çok az fotoğrafçıya nasip olan “Master of Leica”  ünvanına layık görüldü. Amerika ve Avrupa’da birçok sergi açmış, Salvador Dali, Picasso, Winston Churchill gibi dünyaca ünlü yüzlerce insanın fotoğraflarını çekmiştir. Bu vesileyle Ara Güler’in kadrajının adeta son yüzyılın tarihsel olaylarına ve kişiliklerine tanıklık ettiğini söylememiz mümkün.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 1979 yılında onu foto muhabirliği kategorisinde birincilik ödülüne layık gördü. Karacan Yayıncılık ise 1980 yılında bazı fotoğraflarını bir kitapta topladı. Kitabın ismi “Fotoğraflar” idi. 1989 yılında ise “Ara Güler’in Sinemacıları” isimli bir kitabı yayımlandı.

Ara Güler’i hepimiz çok iyi bir sanatçı olarak tanıdık. Fakat o Fotoğrafçılığın bir sanat dalı olmadığını savunmuştur. Kendisini fotoğraf sanatçısı olarak değil bir gazeteci olarak tanımlayan büyük usta, bir yerde bomba patlayınca fotoğrafçının oradan uzaklaştığını gazetecinin ise gerçekleşen olayın izinden gidip onu yakalamaya çalıştığını ifade etmiştir. Kendisini de olayların peşinden giden bir gazeteci olarak görmüş ve tanımlamıştır yaşamı boyunca…

İstanbul Şişli’de 17 Ekim 2018 tarihinde kalp yetmezliğinden kaybettiğimiz, yakın tarihimize damga vuran Ara Güler’i sevgi saygı ve özlemle anıyoruz.

Önceki İçerikOdunpazarı Müzesi | OMM ve Mimari Özellikleri
Sonraki İçerikİstanbul İllüzyon Müzesi | Hayaldi Gerçek Oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz