Amalgam Dolgu Nedir? Amalgam Dolgu Fiyatları

Amalgam dolgu nedir?
Amalgam dolgu nedir?

Amalgam dolgu nedir ya da zararlı mıdır? Gibi soruları sık sık duymaktayız. İçeriğindeki cıvanın insan sağlığına zehirli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Gelin biraz ayrıntısına beraber inelim.

Amalgam Dolgu Nedir?

Gümüş, bakır, kalay ve zehirli bir sıvı olan cıvanın belirli oranlarda karıştırılmasıyla oluşmuştur. Amalgam dolgular 1920 yılından beri uygulanmaktadır. Geçen 100 yılda toplam 7-8 milyar civarında amalgam dolgu yapıldığı tahmin edilmektedir. Diş çürüğü ile diş doktoruna başvurduğumuzda ilk akla gelen tedavi yöntemidir. Amalgam dolgular diş çürüklerinde kaybolan dokunun yerine ilave olarak eklenen materyallerdir. Görüntüsü gümüş rengindedir. Halk arasında siyah dolgu olarak da belirtilir.

Dolgu fiyatı tedavi olduğunuz hastaneye ve kliniğe bağlı olarak değişecektir. Türkiye’de bir arka diş amalgam dolgunun fiyatı ortalama 250-450 Türk lirası arasında değer bulmaktadır. Amalgam dolgular kompozit dolgulara göre daha az estetiktirler. Ancak kompozit dolgulardan daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır.

Amalgam Dolgu Nasıl Yapılır?

Hekim ilk olarak hastanın çürük dişini temizler. Temizledikten sonra yıkar. Daha sonrasında kuruladıktan sonra Amalgam dolgunun geleceği boşluğa siman adı verilen kaide materyali karıştırıldıktan sonra uygulanır. Bunun amacı Amalgam dolguların iletken özelliklerini azaltmaktır. Koyulan simanın üzerine karıştırılan amalgam ilave edilir. Hekim el aletleriyle amalgamı işler, ona şekil verir. Amalgam dolgu tedavisi tek seansta tamamlanmaz. Dolgu yapıldıktan 24 saat sonra hasta kliniğe tekrar uğrar. Yapılan dolgunun üzerine parlatmak amacıyla lastik frezler ile polisaj yapılır. Ardından tedavi kesin olarak sona erer. Tedavi yapıldıktan sonra yaklaşık 1 gün ilgili diş ile çiğneme yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Amalgam Dolgu’nun Zararları

Amalgam dolgu zararları bilinenin aksine çok daha azdır. Halkın cıvadan çekinmesi akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır. Amalgam zehirli olmayan bir dolgudur. Bir insanın tek öğünde yediği balığın içerisindeki cıva yaptırdığı amalgam dolgudaki cıvadan fazladır. Amalgam dolguda termal iletim yüksek olduğundan sıcak soğuk yiyeceklerde sızlamalar yapması durumunda hekime danışılması gerekir.

Amalgam dolgu söktürenler bu işin zor olmadığından söz etmektedir. Söküm esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey sökülen amalgamın boğaza kaçmaması olacaktır. Hamilelerde amalgam sökümünden uzak durulmalıdır. Aslında büyük bir zararı yoktur. Eğer anneyi rahatsız eden durum varsa dolgu sökülerek tedavisi yapılabilir. Çok büyük sorun teşkil etmiyorsa söküm doğumdan sonrasına ertelenmelidir.

Amalgam Dolgu Ömrü

dolgu ömrü tedaviyi yapan hekimin becerisine ve kullandığı malzemelerin kalitesine bağlıdır. Kaliteli yapılmış bir dolgu ağızda yaklaşık olarak 10-15 sene kalabilmektedir. Düzgün yapılmamış bir dolgu ağızda uzun süre kalamayacak ve düşecektir. Dolgunun ömrünü belirleyen diğer bir etmen ise hasta ağız hijyenidir. Dolguyu yaptıran hasta ağız bakımına dikkat eder ise tedavinin ömrünü uzatacaktır.

Unutulmamalıdır ki tedavi dünyanın en iyi hekimi tarafından yapılsa da ağız hijyenine önem verilmediği sürece uzun ömürlü olamayacaktır.

Önceki İçerikLeonardo Da Vinci Kimdir? Hayatı – En Önemli Eserleri
Sonraki İçerikRosenhan Deneyi Nedir? Akıl Sağlığımız Yerinde mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz