Ali ve Nino Kinetik Heykeli – Savaşın Bitirdiği Efsane Aşk

Ali ve Nino Kinetik Heykeli aşk hikayesi

Gürcistan’a gidenlerin ziyaret etmesi gereken Ali ve Nino Heykeli, Batum’da yer almaktadır. Heykeli Kafkaslar’ın Romeo ve Julieti olarak nitelendirebilirsiniz. 8 metre büyüklüğünde ve 7 ton ağırlığında olan heykel, Gürcistanlı Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır. Heykelin açılışı ise 2010 yılında olmuştur. Gürcistan’da bulunan bu heykelin hikayesi ise bir hayli üzücü.

Azeri yazar Kurban Said’in yazdığı “Ali and Nino: A Love Story” adlı kitaptan ilham almaktadır. Erkek figürü, Ali adında bir Müslüman çocuğu; kadın figürü ise Gürcistanlı bir prensesi temsil etmektedir. Ne yazık ki bu hikaye Sovyet Rusya işgali sonucu aşıklarımızın birbirinden ayrılması ile sonlanıyor.

Azeri yazar Kurban Said’in romanından esinlenerek yapılan kinetik özelliğe sahip heykel, her gün akşam saat 19:00’da hareket etmeye başlıyor, kadın ve erkek figürümüz tekrar ayrılmadan önce birbirleriyle kucaklaşıyor. Heykellerin tüm bu hareketi yalnızca 10 dakika içinde gerçekleşiyor.

Bu yazımızda sizlere biraz da Ali ve Nino’nun hikayesinden bahsedeceğim.

Kurban Said’in eseri olan Ali ve Nino romanı ilk kez Viyana’da 1937 yılında yayımlanmış ve yüzyılın ölümsüz aşk romanları arasında yerini almayı başarmıştır. Bu romanın konusu ise farklı dinlere, kültürlere hatta savaşa rağmen birbirine aşık insanların öyküsüdür.

Azerbeycan’da Bakü’de, doğu ile batı iç içe aynı zamanda karşı karşıyadır. Yüzü doğuya dönük olan Ali Han Şivanşir ile Avrupa duyarlılığına sahip olan Nino Kipiani henüz okul yıllarında iken birbirlerine aşık olurlar. Ama bu imkansız aşkı yaşatabilmek için doğu ve batı arasında sınırı kaldırmak gerekmektedir.

Lise biter bitmez Ali, Nino’ya evlenme teklifi eder. Nino başlarda tereddüt etse bile Ali ona haremin bir parçası olmayacağını garanti edince bir şekilde ikna olur. Ali’nin babası evlilik fikrini desteklese de Nino’nun babası evliliği ertelemek için her şeyi yapar. Tüm bunlara rağmen evlenseler bile tüm sıkıntılar Ali ve Nino’nun peşini bırakmaz. Tam her şey yoluna girdi, mutluyuz dedikleri anda ülkede birden savaş çıkar. Ali ise ülkesini savunmak için savaşa gitmek zorunda kalır. Savaşa giden Ali savaşta ölür. Binbir güçlükle bir araya gelen aşıklarımızın bu hikayesi mutsuz sonla bitmiş olur.

Ali ve Nino Kinetik Heykeli

2007’de yapılmaya başlayan bu heykelin yapımı 3 yıl sürmüş 2010 yılında açılışı yapılmıştır. Heykelin en önemli özelliği ise motorlu bir mekanizmaya sahip olması sayesinde hareket etmesidir. Heykellerin hareketi birbirine kavuşup birbirinden ayrılan 2 aşığı canlandırır. Heykeller hareket ederken önce kadın ve erkek figürler öpüşme pozisyonu alıyor ardından ise birbiriyle iç içe geçerek tek bir vücut haline geliyorlar. Birbirine kavuşan heykeller aynı romandaki gibi kavuştuktan sonra birbirinden tekrar ayrılıyorlar.

Eğer yolunuz bir gün Gürcistan’a düşerse Batum’da akşam 7’de bu görsel şöleni kaçırmayın derim. Benim tavsiyem ise, heykeli görmeden önce Kurban Said’in romanı olan Ali ve Nino’nun dillere destan aşk hikayesini okumanız. Ayrıca Ali ve Nino’nun destansı aşk hikayesi, İngiliz oyun yazarı Cristopher Hamptom tarafından 2016 yılında filme uyarlanmıştır. Film’in adı ise Ali ve Nino… Batum’a gitmeden önce filmi de seyretmenizi öneririz.

Önceki İçerikParkinson Hastalığı Belirtileri | Beyin Pili Tedavisi
Sonraki İçerikLupus Hastalığı Nedir? Kelebek Hastalığı ile Dökülen Vücut

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz