Ağız Kokusu Halitozis Nedenleri – Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu halitozis nasıl düzeltilir? Ağız kokusunun sebepleri nelerdir?

Ağız kokusu yaş, cinsiyet, ırk ayrımı olmaksızın herkesi etkiler ve dünyada 2 milyar insanın bu sorun ile karşı karşıya kaldığı rapor edilmektedir. Ağız kokusunun %85 i oral kavite kaynaklıdır. Buna sebep olan faktörler gingivtis, periodontitis gibi diş eti hastalıkları ve dil yüzeyidir. %15 olasıklıkla da ağız dışı ekstraoral kaynaklıdır. Bu ekstra oral kaynaklara Kulak Burun Boğaz patolojileri, diabet, metabolik hormonal problemler, karaciğer, böbrek etkilenmeleri, bronşial karsinom ve gastrointestinal patolojiler sayılabilir.

Ağız kokusu için kullanılan tıbbi terim Halitozis’dir.

Ağız Kokusu Halitozis 3 Başlık Altında İncelenir:

 1. Geçici Ağız Kokusu ( fizyolojik) :Yenilen ve içilen gıdaların etkisiyle oluşur ve genellikle 24 ile 72 saat arasında kendiliğinden geçer.
 2. Kalıcı Ağız Kokusu (Patolojik) : Zamanla geçmez, uzun dönemli tedavi ve profesyonel dental eğitim gerektirir.
 3. Halitafobia (Psikolojik): Nefesin koktuğunun psikolojik olarak iddaa edilmesi durumudur.

Ağız kokusuna neden olan Volatil Sülfid Komponentleri; Hidrojen Sülfid, Metil Merkaptan ve Dimetil Sülfid’dir. Metranidazole, Eucalyptus  500’e yakın ilacın yan etkisi olarak ağız kokusu oluşabildiği de bilinmektedir.

Ağız Kokusuna Neden Olan Durumlar Aşağıdaki Gibi Sıralanabilir

 • Dişlerin arasında yiyecek artıklarının kalması ve soğan, sarımsak, baharat gibi bazı gıdaların tüketilmesi ağız kokusuna neden olabilir.
 • Sigara ve Tütün kullanan bireylerde, sigara ve tütün kullanmayana göre ağız kokusunun kaynağı olan diş eti rahatsızlıklarına sahip olma olasılıkları daha fazladır.
 • Tükürük kötü kokulara neden olan partiküllerin temizlenmesine yardımcı olarak ağız kokusu oluşumunu önlemektedir. Kserostomi olarak adlandırılan ağız kuruluğu durumunda tükürük üretimi azaldığı için ağız kokusuyla karşılaşılabilir.
 • Ağızdaki enfeksiyonlar, yaralar, diş çürükleri ve diş eti hastalıkları kötü ağız kokusuna neden olabilir.

Ağız kokusunun tedavisi için öncelikle bir diş hekiminden yardım almanız gerekmektedir. Diş hekimi hem ağızdan hemde burundan verilen nefesi analiz ederek halitozise sebep olan durumu tayin edebilir.

Ağız gargaraları ve diş macunları, bakteri birikimi sonucu plak nedeniyle oluşuyorsa diş hekimi tarafından antibakteriyel özelliği olan bir diş macunu önerilebilir.

Ağız kokusunun tedavisinde oral hijyen uygulamaları ve dil temizliği, kimyasal plak eliminasyonu önemlidir. Diş hekimine gitmeden önce evde ağız kokusunu azaltmak için yapabileceğiniz uygulamalar şunlardır:

Dil kazıyıcı ağız kokusuna çözüm olarak kullanılabilir.
Dil Kazıyıcı
 • Dilde de dişler gibi bakteri birikimi gözlenmiştir. Kokuyu önlemek için diş fırçasıyla dil fırçalanabilir. Bu amaçla dil kazıyıcıları “Tongue sweeper” kullanılabilir.
 • Diş protezleri ve diş cihazlarını temizleme
 • Ağız kokusuna neden olabilecek besinlerden kaçınmak
 • Kuru bir ağza neden olan sigara, alkol ve kahve tüketimini sınırlandırmak ve ağzın nemli kalmasını sağlamak

Bunlara ek oalrak, diş hekimini düzenli aralıklarla ziyaret ederek ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Önceki İçerikEn Ölümcül Hastalıklar! – Dünyanın En Kötü Hastalığı
Sonraki İçerikLösemi Hastalığı – Nedenleri ve Tedavisi İle Kan Kanseri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz